Halk TV Canlı Yayın
Soylu: Bizim Yerimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin tam karşısıdır
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir otelde verdiği iftar programında vatandaşlar ile bir araya geldi. Soylu: Bizim Yerimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin tam karşısıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir otelde verdiği iftar programında vatandaşlar ile bir araya geldi. Soylu: Sandıkların yüzde 90’ı açılsaydı, belki 23 Haziran seçimine gerek kalmayacaktı dedi.

“BİZİM YERİMİZ CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NİN TAM KARŞISIDIR"

İftar sonrasında konuşma yaparak muhalefeti eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Babamın bana bir lafını hatırlıyorum. Dönem dönem de televizyonlarda da söylerim. Bizim yerimiz neresidir biliyor musunuz? Bizim yerimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin tam karşısıdır. O neredeyse biz onun karşısındayız. Çünkü yıllarca bu memleketi üstü açık bir bakışla, elitist bir bakışla ve aynı zamanda 'siz anlamazsınız' diyen bir bakışla beraber başka bir noktaya getirdiler. İktidarlarsa ötekileştirdiler. Muhalefetse bizi beğenmediler, yıllarca vesayet sistemiyle iktidarları gizli elinde tuttular. Ne zaman vesayet sistemi ellerinden gitti, bu sefer oyunu bozmaya, evi yıkmaya ve Türkiye'nin dışında ne kadar unsur varsa onlarla işbirliği yaparak bu ülkenin huzurunu kaçırmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Onlar için kimlik ve anlayış hiçbir zaman önemli olmadı. Yaptıkları tek şey, kendileri dışında bu ülkeyi kimsenin yönetmesine reva görmemeleri oldu” dedi.

"ÇOCUK YÜRÜYÜŞÜNDEN BELLİ OLUR"

Süleyman Soylu yaptığı konuşmasında, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerini kopyalamasının güvene yakışmadığını belirterek, “Ben İçişleri Bakanıyım. İçişleri Bakanlığı bugün tüm ülkedeki istihbaratı kendi içinde tutar. Ben İçişleri Bakanlığına geldiğimde bir cd verip hem jandarma, hem de emniyet istihbarattaki arkadaşlarıma şu cd'lere şuradaki istihbaratları koyun da ben kasama koyayım desem bana yakışır bir davranış olur mu? Bu ülke bana namusunu emanet etmiş, bu devlete bana mahremini teslim etmiş. Ne yapmalıydım yani o istihbaratları alıp bir kasaya mı koymalıydım. Çocuk yürüyüşünden belli olur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kısa süre olarak gelen İmamoğlu'nun yaptığı ilk iş İstanbul Büyükşehir verilerini kopyalamak oldu. Ne devlet adamlığına yakışır, ne bir ciddiyete yakışır, ne bir aynı zamanda bir sorumluluğa yakışır, ne de bir yöneticinin yönetme kabiliyetine yakışır. Ne de güvene yakışır" diye konuştu.

"BİRAZ KİMYAN ALT ÜST OLMUŞ, BİRAZ DA SAĞA SOLA LAF YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORSUN"

Soylu, “Aynı zamanda bugün bana laf yetiştirmiş 'İstanbul'da iftar yapacağına Ankara'da işine baksın' Benim her halde içişleri bakanı olduğumu unuttu, İstanbul'dan da sorumlu olduğumu unuttu. Biz Türkiye'nin her tarafından oluruz Sayın İmamoğlu. Biraz kimyan alt üst olmuş, biraz da sağa sola laf yetiştirmeye çalışıyorsun. Ne boyun yeter ne de bizim samimiyetimizle böyle bir anlayış içerisinde olabilmeye kabiliyetin yeter" şeklinde konuştu.

"SANDIKLARIN YÜZDE 90'I AÇILDAYDI, BELKİ 23 HAZİRAN SEÇİMİNE GEREK KALMAYACAKTI" 

İftar programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir taraftan itiraz edilirse sandıklar açıldığında bir tarafta ne kadar çıkarsa, öbür tarafta da o kadar çıkar. Eksi 3, eksi 5, eğer bir hile, yanlışlık yoksa. Kimse bunu konuşmuyor, yüzde 10'u açılan sandıklarda biz yüzde 90'ın açılması için talepte bulunduk, açtırmadılar. Sandıkların yüzde 90'ınını açtırabilme fırsatına sahip olsaydık, belki Türkiye 23 Haziran'da seçimlerin yenilenmesine gerek duymayacaktı. Ama açtırmadılar. Neymiş, bir zarfın içerisinde 4 oy var, 3'ü iptal edilememişte, birisi iptal edilmiş. Biz zarfın içindekilere bir itiraz etmiyoruz ki, biz çıktıktan sonra yapılanlara itiraz ediyoruz. Zarfın içerisinde milletin attığı oylarda herhangi bir halel yok, herhangi bir yanlış yok, zarftan çıktıktan sonra yapılanlarda yanlış var, bir kasıt ve hile var” diye konuştu.

"BÖYLE BİR SEÇİMİ HİÇBİR ZAMAN GÖRMEDİK, HİÇBİR ZAMAN OLMADI,OLUŞMADI" 

Haksızlığın Cumhur İttifakı'na yapıldığını söyleyerek konuşmasını sürdüren Soylu, “Oy sayım döküm işlerinde defalarca bulunmuş bir kardeşinizim. Sandığın nasıl olduğunu geçmişten ve bugünden biliriz. Sayım döküm cetvelleri dahil, tutanaklar dahil, hepsinde hataların olduğu kiminde rakamının yazmadı, kiminde tahribatın olduğu, kiminde mührün olmadığı, kiminde isim ve imzanın olmadığı böyle bir seçimi hiçbir zaman görmedik, hiçbir zamanda olmadı oluşmadı. Şimdi diyorlar ki bu seçimi haksızlıkla iptal ettiler. Kimse kusura bakmasın haksızlığın yapıldığı Cumhur İttifakı'dır, haksızlığın yapıldığı Binali Yıldırım'dır. Bu kadar açık ve net” ifadelerini kullandı.

 

İHA - DHA