Soğuk hava ve don nedeniyle patates fiyatları arttı

Soğuk hava ve don nedeniyle patates fiyatları arttı
Soğuk hava ve don nedeniyle patates fiyatlarında yaşanan artış üreticinin yüzünü güldürdü. Pazarda 2-3 lira arasında satılan patatesin Nevşehir’deki depo çıkış fiyatı 1,10 liradan 1,50 liraya yükseldi.Nevşehir Ziraat...
Soğuk hava ve don nedeniyle patates fiyatlarında yaşanan artış üreticinin yüzünü güldürdü. Pazarda 2-3 lira arasında satılan patatesin Nevşehir’deki depo çıkış fiyatı 1,10 liradan 1,50 liraya yükseldi.
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz yaptığı açıklamada, Aralık ve Ocak ayının ilk haftalarında etkili olan soğuk havanın Türkiye genelinde tarımsal üretime ciddi oranda zarar verdiğini kaydetti. Ekiz, soğuk hava ve don olaylarından en fazla etkilenen tarımsal ürünlerden birinin de patates olduğunu ve Türkiye’nin önemli patates üretim bölgelerinden İzmir’in Ödemiş ilçesinde, tarlada ekili patatesin büyük kısmının hasat edilemeden donduğunu ifade etti.

Bu nedenle 15 gün öncesine kadar üreticilerin 1,10 liradan sattığı patatesin fiyatında bir artış yaşandığını patatesin depo çıkış fiyatının 1,50 liraya yükseldiğini söyleyen Ekiz, tüketiciye ise patatesin Pazar ve marketlerde 2-3 lira arasında satışa sunulduğunu belirtti. Fiyatların daha fazla artmasını beklemediklerini kaydeden Ekiz, “Türkiye’nin en fazla patates üretiminin gerçekleştiği merkezlerden biri olan Nevşehir’deki doğal soğuk hava depolarında yeterince patates mevcut. Don ve soğuk hava nedeniyle patates sıkıntısı yaşanacağını sanmıyorum. Artan fiyatlar ise az da olsa üreticinin yüzünü güldürdü. Bu fiyatların daha üstüne çıkacağına ise ihtimal vermiyoruz” dedi.

Etiketler :