İstanbul'da Ünlü Gece Kulübünde Tadilat Faciası! Çok Sayıda Ölü Var

Şişli'de ünlü gece kulübü Masquerade Club'taki tadilat faciası yaşandı. 16 katlı bir binanın eksi 2'nci katında hizmet veren gece kulübündeki tadilat sırasında çıkan yangında 29 kişi can verdi. 9 kişi gözaltına alındı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu kadar işçinin içeride olması soru işareti" açıklamasında bulundu. Yangının çıkış nedeni belli oldu.

YANGININ NEDENİ BELLİ OLDU!

Beşiktaş'ta 29 kişinin hayatını kaybettiği 'Masquerade' isimli gece kulübündeki yangının tadilat çalışmaları sırasında, tüp patlamasıyla tadilatta kullanılan elyaf malzemelerin tutuştuğu, oluşan duman nedeniyle içeridekilerin çoğunun zehirlenerek hayatını kaybettiği belirtildi.

İstanbul Şişli'de 16 katlı bir binanın en alt katında bulunan Masquerade Club'ya yangın çıktı. Yangında 29 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

29 kişinin öldüğü yangına ilişkin, işletme müdürü ve iş yerinin ortaklarının da aralarında bulunduğu 9 şüpheli gözaltına alındı.

FAHRETTİN KOCA: 29 ÖLÜ!

Fahrettin Koca, "İstanbul Şişli’de meydana gelen yangında can kaybı maalesef 29'a yükseldi. Olay yerine 32 adet ambulans ve 1 UMKE timi görevlendirilmiştir. Acı kayıplarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Şişli'de 12 katlı binada yangın: Mahsur kalanlar var

EKREM İMAMOĞLU: “KAÇAK MÜDAHALE İÇERİDE YÜRÜTÜLMÜŞ”

Olayla ilgili bilgi veren Ekrem İmamoğlu, "12.48 itibariyle yangın ihbarı yapılıyor, 12.54’te itfaiye araçlarımız buraya ulaşıyor ve müdahale başlıyor. Burada 106 personelimiz ve 37 araç müdahale sürecini yönetiyor. Edindiğimiz bilgiyle ne yazık ki binanın altında şu anda bir gece kulübü olarak işletilen mekanda gündüz bir tadilat işlemi yapıldığı öngörüsü var... İçeride arama ve inceleme devam ediyor.

Başka insanımıza da ulaşabilme şansı var. Umarım sağlıklı ulaşırız ama içerideki imkanlar süreç oldukça zor bir ortamı gösteriyor. Çünkü inşaatla ilgili birtakım malzemeler vesaireler çok düzensiz bir biçimde içeride yığılmış durumda gözüküyor. İçeride yapılan yapıyla ilgili hiçbir tadilat inşaat başvurusu yok. Tabii yapının içeride altta iki kat altta olmasından ötürü de biraz görünmeyen bir alandı. Bir şikayet vesaire de ilçe belediyesine ulaşmış durumda değil. Dolayısıyla tabiri caizse kaçak bir müdahale içeride yürütülmüş.

istanbul-besiktasta-gece-kulubunde-yan-35037-1-001.jpg

“BU KADAR İŞÇİNİN OLMASI BİR SORU İŞARETİ”

"Yangın binadan mı eğlence merkezinden mi?" sorusuna ise İmamoğlu “Tümden aşağıdalar. Bu gece kulübü ya da eğlence merkezi, adı her neyse orada çalışan işçi olduğu düşünülüyor ama bu kadar işçinin orada olması tabii bir soru işareti. Aldığımız bilgiler bu doğrultuda dediğim gibi. Daha fazla can kaybı haberi almamak. Şu anda süreci takip ediyoruz. Bu da ilerleyen zaman diliminde bir gelişme olursa sizlerle paylaşırız. Değerli hemşehrilerimizle paylaşırız. Geçmiş olsun"

istanbul-besiktasta-gece-kulubunde-yan-35037-2-001.jpg

“SAVCILIK GEREKEN İŞLEMİ BAŞLATMIŞ DURUMDA”

"Burası 1987’de ruhsatlanmış bir gece kulübü. En son itfaiye raporu 2006 veriliyor 2018’de bir ruhsat yenileme süreci var ilçe belediyesinde. Ama bütün bunlar tabii teknik olarak idari olarak incelenecek ve mutlaka savcılıkta gereken işlemi süreci başlatmış durumda. Şu an söyleyeceğimiz şey yangın kontrol altında. Yapının güvenliğiyle ilgili süreci arkadaşlarım inceletiyorlar. Şu anda teknik arkadaşlarımız buraya sevk edildi. Yapının statik güvenliğine herhangi bir zarar verilmiş midir, verilmemiş midir noktasında bakılacak ve ona göre gerekirse komşularımızla ilgili tahliye ya da güvende olacaklarışekilde destek olacağız. Yapıda çünkü eski bir yapı. Artı olarak şunu söyleyeyim. Yangında ilgili tabii şu anda hiçbir sorun yok söndürüldü kontrol altında. Soğutma işlemlerine devam ediyor. Yangına müdahale eden personellerimizin, itfaiye erlerimizin şükürler olsun her birisi de sağlığı yerinde. Diğer kurum ve kuruluşlardan da etkin arkadaşlar burada. Umut ederim daha fazla can kaybı haberimize ulaşmaz. Şu anda süreç bu şekilde”

istanbul-besiktasta-27-kisinin-oldugu-35071.jpg

yangin11.jpg

9 GÖZALTI KARARI

29 kişinin hayatını kaybettiği iki kişinin yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlatılırken, gözaltına alınanların sayısı ise 9’a yükseldi.

besiktas-yangin1.jpg

Soruşturma kapsamında iş yeri sahipleri Mehmet Menduh C. ve Şahzade Ş. ile sorumlu müdür İsmet Ş., işletme müdürü Arda Arman P. ve iş yeri muhasebecisi Salim A., tadilat ile ilgili metal işleri sorumlusu Kahraman E., metal işleri firma sahibi Çağatay A., mobilyacı Ercan E. ve iş yeri ortağı Fatma D. olmak üzere toplam 9 şüpheli gözaltına alındı.

besiktas-yangin.jpg

yangin15.jpg

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da eğlence merkezinde çıkan yangınla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Alınan bilgiye göre, Erdoğan, Gayrettepe'de 25 kişinin hayatını kaybettiği yangın sonrası Bakan Yerlikaya ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayla ilgili Bakan Yerlikaya'dan bilgi aldı.

istanbul-besiktasta-27-kisinin-oldugu-35071-1.jpg

istanbul-besiktasta-27-kisinin-oldugu-35071-2.jpg

istanbul-besiktasta-27-kisinin-oldugu-35071-3.jpg

Kaynak:DHA