Saray'ın atadığı rektörlerden AYM'nin ifade özgürlüğü kararına tepki

Saray'ın atadığı rektörlerden AYM'nin ifade özgürlüğü kararına tepki
YÖK mülakatlarından geçerek Cumhurbaşkanı kararı ile atanan üniversite rektörleri YÖK’ün talebine kayıtsız kalmadı. Üniversiteler bir bir tepki açıklamaları yaparken, bazıları da üniversite senatolarını toplayarak AYM’nin ifade özgürlüğü kararını eleştird

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre; Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenler için “ifade özgürlüğü” kararı vermesinin ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) harekete geçti. AYM’nin kararının ardından 1071 akademisyen imzasıyla yayımlanan karşı bildirinin istenilen etkiyi yaratmaması üzerine YÖK üniversitelerle görüşmelere başladı. YÖK’ün üniversite yönetimleri üzerinde baskı kurarak açıklama yapmalarını talep ettiği öğrenildi. 

YÖK, 2016’da yayımlanan bildirinin ardından ilk adım olarak üniversitelere akademisyenler hakkında idari işlem başlatılması talimatı verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ise imzacı akademisyenlerin isimleri tek tek KHK listelerinde yer aldı. Akademisyenlerin üniversitelerden uzaklaştırılması süreci üç yılı geride bırakırken, AYM’nin kararı sonrası YÖK yeniden harekete geçti. 

AYM KARARI ETKİSİ

YÖK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, kurul içinde yapılan toplantıların ardından önce üniversite yönetimlerinden AYM’nin kararına karşı geniş katılımlı bir bildiri hazırlatılması istendi. Birçok üniversite yönetiminin ise bünyesindeki akademisyenleri kolayca ikna edemeyecek olması, AYM gibi bir kurumu karşılarına almak istememeleri nedeniyle toplu bildiriye sıcak bakmadığı öğrenildi. YÖK ise ısrarına devam etti ve taşra üniversiteleri başta olmak üzere yönetimlerden kurumsal tepki vermesini istediği belirtildi.

YÖK mülakatlarından geçerek Cumhurbaşkanı kararı ile atanan üniversite rektörleri YÖK’ün talebine kayıtsız kalmadı. Üniversiteler bir bir tepki açıklamaları yaparken, bazıları da üniversite senatolarını toplayarak AYM’nin ifade özgürlüğü kararını eleştirdi. Üniversite kaynakları, YÖK’ün talebi üzerine açıklama yaptıklarını doğrularken, sürecin akademi üzerinde baskıya dönüştüğünü aktardı.

Etiketler :