Sağlıkta şiddet önergesini reddeden AKP'nin Sağlık Bakanlığı: Espri yapın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi'nin, sağlıkçılara uygulanan şiddetin araştırılması için Meclis'e sunduğu önerge AKP tarafından reddedildi. Sağlık Bakanlığının şiddete karşı önerisi ise, "Mümkünse espri yapın" tavsiyesinden öteye geçmedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ekim 2019 19:27
Sağlıkta şiddet önergesini reddeden AKP'nin Sağlık Bakanlığı: Espri yapın

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin sağlık emekçilerine uygulanan şiddetin araştırılması için verdiği Meclis Araştırma önergesi AKP tarafından reddedildi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığının geçtiğimiz mayısta çıkardığı kitapçık ile “Şiddete Karşı Eylem Planı” olarak doktorlara “Mümkünse espri yapın” tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatarak geçen hafta hastası tarafından boğazı kesilen doktorun fotoğrafını Genel Kurul’a gösterdi. İlgezdi: “Bu fotoğrafa iyi bakın! Buradan Bakanlık yetkililerine sesleniyorum: “Yazdığın ilaç ağrımı geçirmezse, o zaman görürsün" diyerek bir doktorun boynunu kesen hastayı hangi espri sakinleştirecekse, lütfen gelip açıklasınlar!” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sağlıkta artan hekim ve sağlık çalışanlarına karşı şiddetin boyutlarını gözler önüne sererek, konunun bir Meclis Araştırma Komisyonu tarafından incelenmesi için TBMM Genel Kurulunda yaptığı çağrı AKP tarafından reddedildi.

76 BİN 157 ŞİDDET VAKASI

Şiddetin ana sebebinin ideolojik tercihlerle şekillenen ve sosyal gerçeklerle bağdaşmayan sağlık politikaları olduğunun altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi, “Ne yazık ki son 6 yılda sağlık emekçilerine yönelik toplam 76 bin 157 şiddet vakası gerçekleşti. Haftada 244 sağlık çalışanı şiddet gördü! Şiddete uğrayan sağlık emekçilerinden tam 21 bini deyim yerindeyse tekme tokat dövüldü; kesici, delici ve ateşli silahlarla saldırıya uğradı” diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artık çağımızın vebasıdır” diyen İlgezdi sağlıkta koruyucu, iyileştirici ve eşitlikçi hizmet sunan “sosyalizasyon” modelinin terk edilmesinin ve sağlık alanının tümüyle özelleştirilmesinin bu vebayı yarattığını söyledi.

Gamze Akkuş İlgezdi Sağlıkta Dönüşüm Programı denilen sistemin yurttaşları “paran kadar sağlık” anlayışına terk ettiğini vurgularak, “ Hekimlik yaptığım yıllarda hastaların tek isteği sıra beklemeden muayene olabilmekti. Evet, yeni sistemle o kuyruklar tarih oldu! Ama kuyrukları azaltmak isteyenler, literatüre “göz ucuyla muayene” kavramını eklediler. Evet, hastalar artık hastane koridorlarında perişan olmuyorlar ama şifa da bulamıyorlar. Ne acıdır ki, hastalar muayene sırası beklemiyor ama evlerinde tetkik ve ameliyat sırası bekliyor. Günümüzde sağlık hizmetlerinde nitelik yerini niceliğe bıraktı. Muayene başına 5 dakika ayrılan bir sistemde nitelikten bahsetmek mümkün olamaz. Bunların sonucunda hekimler öfke ve şiddetin temel öznesi oldular. Çünkü hastalar karşılarında sistemi kuran bürokratları değil, uygulamak zorunda kalan hekimleri buluyor” açıklamasında bulundu.

ACİL SERVİS SİSTEMİN AYNASI

Ülkemizdeki acil servislerin bu yeni sistemin aynası olduğunu söyleyen İlgezdi, “Biliyor musunuz, dünyada nüfusundan daha fazla sayıda acil servis başvurusu olan tek ülkeyiz! Son rakamlara göre acil servise başvuran hasta sayısı 111 milyonu aştı!” dedi.

Acildeki bu rakamın önemine dikkat çeken Gamze Akkuş İlgezdi, “Bu rakam bize neyi gösteriyor biliyor musunuz?

Ekonomik ve sosyal koşulların yurttaşlarımızı hasta ettiğini,

Poliklinik tedavilerinin hastaları iyileştirmediğini,

Sağlık hizmetlerinin iddia edildiği gibi parasız olmadığını,

Katkı payı adı altında ödeme yapmak istemeyen yurttaşların kaçış yolu olarak acil servislere akın ettiğini,

Görüyorsunuz, neresinden tutsak elimizde kalan bir sistem var aslında!” dedi.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

İlgezdi, “Aslında sözün bittiği yerdeyiz! Şantiye şefliğine dönen hastaneleri “inşaat şirketlerine” devredenler şiddeti besliyorlar!

Çalışma koşullarını iyileştirmek yerine otelcilik hizmetlerine önem verenler şiddeti besliyorlar!

İnşaat karşılığında hastanelerin görüntüleme, laboratuvar ve ameliyathanelerini özel sektöre devredenler şiddeti besliyorlar!

Şurası çok açık ki; şiddet artık histeriye dönüştü. Toplumsal maliyet dayanılmaz bir hal aldı.

Çare ise belli! Tıbbın gereklerine göre yeni bir sağlık reformu yapmak zorundayız!” dedi.

İlgezdi konuşmasını görevi başında katledilen Dr. Ersin Arslan, Kamil Furtun ve Fikret Hacıosman’ı karşı sorumluluk duygularıyla bu komisyonunun kurulmasını talep ederek bitirdi. Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını araştırma komisyonu için verilen önerge AKP oyları ile reddedildi.

 

İlgili Haberler