Sağlık Bakanı Koca, vakanın hangi ilde olduğunu neden açıklamadığı sorusunu yanıtladı

Türkiye'de ilk corona virüs vakasının görüldüğünü duyuran ancak hangi ilde olduğunu açıklamayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mart 2020 18:24
Sağlık Bakanı Koca, vakanın hangi ilde olduğunu neden açıklamadığı sorusunu yanıtladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ilk corona virüs vakasının hangi ilde olduğunu açıklamadığı için 'şeffaf olmamak'la itham edildi.

Konuyla ilgili Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'ya açıklamalarda bulunan Bakan Koca, corona virüs salgınına dair alınan tedbirlerin iyi gittiğini, bir vakanın ötesine rastlanmadığını söyledi.
Bakan Koca, Sarıkaya'nın 'Hangi ilde olduğunu neden açıklamadınız?' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Virüsü almış olan kişinin kendisini ve ailesini karantinaya aldık. Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık."

Koca, "İran’da ilk vaka çıktığında siz 'Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı' demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?" sorusuna ise, "Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. Eğer açıklasaydık, herkes sanki sadece orada varmış gibi bir algıya kapılıp, diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi" yanıtını verdi.