Putin-Erdoğan zirvesi öncesi gerginlik belirtileri: Türkiye, yükümlülüğünü yavaş yerine getiriliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi'de bir araya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesinde terörle mücadele yükümlülüğünü konuşacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 11:26
Putin-Erdoğan zirvesi öncesi gerginlik belirtileri: Türkiye, yükümlülüğünü yavaş yerine getiriliyor

76. BM Genel Kurul oturumu için New York'a yaptığı ziyaretin sonunda basın toplantısı düzenleyen Lavrov, 29 Eylül'de Soçi'de yapılacak Putin-Erdoğan zirvesinin gündemi hakkında konuştu.

Lavrov, "İki yıl önce bizimle, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde teröristlerle mücadele edeceklerine ve onları terörist olmayan ve Türkiye ile işbirliği yapan gruplar dışındaki silahlı gruplardan ayıracaklarına dair özel bir anlaşma imzalayan Türk partnerlerimizle konuşuyoruz. Birkaç gün sonra Rusya ve Türkiye liderleri arasında yeni bir görüşme gerçekleşecek. Bu yükümlülüğün nasıl yerine getirilmekte olduğu konusu etraflıca ele alınacak. Yükümlülük yavaş bir şekilde yerine getiriliyor, bu açık" ifadelerini kullandı.

Suriye topraklarının neredeyse tamamının teröristlerden kurtarıldığını ancak İdlib gerilimi azaltma bölgesinde El Nusra'nın uzantısı olan Heyet Tahrir el-Şam'ın hüküm sürdüğünü kaydeden Lavrov, bu hususun BM Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarında yer aldığını belirtti.

Ne olmuştu?

Dün gece (25 Eylül) Rusya Hava Kuvvetleri TSK kontrolündeki Afrin’i en az beş hava saldırısıyla hedef almıştı. Sabah saatlerinde de süren hava saldırısında kaç kişinin öldüğüne dair resmi bir açıklama yapılmazken yerel kaynaklar hava saldırılarında Afrin’in güneyinde TSK ile birlikte hareket eden Şam Cephesi adlı cihatçı örgütün mevzileri vurulduğunu aktarmıştı.