Prof. Dr. Osman Bektaş, Bölgeyi '3 Fay Arasında' Diyerek Uyardı

Prof. Dr. Osman Bektaş, Bölgeyi '3 Fay Arasında' Diyerek Uyardı
Türkiye'nin deprem haritasıyla ilgili uyarılar sürüyor. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, belirli bir bölgeyi işaret ederek, 3 fay hattının kesiştiği noktada bulunduğunu vurguladı. Bektaş, yerel yöneticilerin deprem riskini ciddiye alması gerektiğini ifade etti.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde potansiyel deprem risklerine dikkat çektiği bir açıklama yaptı. Bektaş, bölgede üç fay hattının varlığına işaret ederek, Karadeniz fayının kuzeyinde, Kuzey Anadolu fayının güneyinde ve Kuzeydoğu Anadolu fayının doğusunda olduğunu belirtti. Bu durum, bölgedeki deprem riskinin önemini vurgularken, yerel yöneticilere de deprem hazırlığı konusunda daha fazla bilinçlenme çağrısında bulundu.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne dikkat çekerek bölgeye ilişkin 3 fay uyarısında bulundu. Fay hatlarını sıralayan Bektaş, "10 kilometre açıkta kuzeyimizde Karadeniz fayı var. Deprem kaynağı. Güneyimizde 100 kilometre uzaklıkta Kuzey Anadolu fayı var. Türkiye'nin en büyük fayı. Doğumuzda Kuzeydoğu Anadolu fayı var" ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dik ve engebeli arazi yapısı tehlikeli yapılaşmayı beraberinde getirirken son yıllarda dolgu ve heyelanlı alanlarda yükselen yüksek katlı binalar deprem riskini arttırdı. Bektaş, Trabzon’daki yapı stokunun depreme dayanıklı olmadığını belirterek “Yerel yöneticilerin Doğu Karadeniz'in deprem tehlikesini kabullenmesi gerekir. Maalesef yıllardan beri burada deprem olmaz buranın deprem tehlikesi yoktur diye Doğu Karadeniz'in yapı stoku maalesef depreme dayanıklı değildir. Yani hem şu andaki yapı stokumuz depreme dayanıklı değil hem şehirleşme, heyelan sahaları üzerinde, yamaçlarda veya kumsal alanda yapılaşmalar mevcut. Kumsaldaki bir apartman üç depremi hissetti. Şimdi bu durumda burada deprem tehlikesi yok demek mümkün mü? Mümkün değil. Yani her şeyden önce yöneticilerin bu deprem algısını benimsemeleri lazım. Halkın daha duyarlı olması lazım. Toplum ve yöneticiler ile el birliği verirsek bu gelecek kuşağı daha sağlıklı, daha güvenli bir yaşam ortamı bırakmış oluruz” dedi.

FAY HATLARINI İŞARET ETTİ: RİSKLİ YERLERİ AÇIKLADI

Trabzon’da Yomra, Beşirli ve Akyazı’da riskli yapıların olduğuna dikkat çeken Bektaş, “Deprem açısından eğer değerlendirecek olursak en riskli yerlerden bir tanesi Yomra’da Şana mevkii. Kumsal alan üzerindeki binalar veya dere yatağındaki büyük binalar. Ayrıca Beşirli ve Akyazı mahallelerinde heyelan sahaları üzerinde dikilmiş çok katlı binalar. Bunlar her an sallanıyor. 10 kilometre açıkta kuzeyimizde Karadeniz fayı var. Deprem kaynağı. Güneyimizde 100 kilometre uzaklıkta Kuzey Anadolu fayı var. Türkiye'nin en büyük fayı. Doğumuzda Kuzeydoğu Anadolu fayı var. Bu üç tane deprem kaynağı arasında ben kumsalın üzerindeyim ve her depremi de hissediyorum. O zaman deprem tehlikesi yok demek ne kadar doğrudur?” ifadelerini kullandı.