Polisin tacizine uğrayan genç kadın konuştu

Gözaltına alınırken polisin tacizine uğrayan üniversite öğrencisi Merve Demirel, "Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir" dedi. Demirel'i konuştuğu gazeteci Derya Okutan gözaltına alındı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Polisin tacizine uğrayan genç kadın konuştu

Ankara’da gözaltına alınırken polisin cinsel tacizine maruz kalan üniversite öğrencisi Merve Demirel, Artı Gerçek’e konuştu. Demirel, “TAYAD olarak 16 Şubat günü halkın avukatlarının açlık grevinin 24. gününde, hukuksuzca tutuklanmalarına karşı Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yaptık, 3 kişiydik. Polisin müdahalesi oldu. Gözaltına alınırken bir polis tacizde bulundu, bu da görüntülendi.” dedi.  Artı Gerçek'ten Derya Okutan bu söyleşi sonrası gözaltına alındı.

"HAYSİYETSİZLİK POLİSE AİT"

Polis tacizini bir işkence olarak tanımlayan Demirel, “İşkence sadece fiziksel zarar değildir, bu da bir işkencedir” dedi ve şöyle devam etti:

“Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir. Bu utanç bana yüklenemez. Haysiyetsizleştirilen, itibarsızlaştırılan ben değilim, tacizci polistir. Toplumda böyle bir algı var; tecavüzcülerin tacizcilerin, onursuzca muamele yapanların yarattığı utanç kadınlar üzerine yüklenmeye çalışılıyor. Bu utanç onlara aittir. Bu bilinci kazandığımızda biz kadınlar olarak kesinlikle utanmamalıyız."

Bir avukatın kendisi için “Keşke yüzünü gizleseydik, bir yaşantısı, itibarı var” dediğini aktaran Demirel, “Ben bunu kesinlikle reddediyorum. İtibarsızlaşmak söz konusu değil. Bu erkek egemen anlayışın kalıntıları. Maalesef taciz, tecavüze uğrayan kadınların adları duyulduğunda itibarsızlaşacak gibi algılanıyor. Öyle değil, itibarsızlaşan biz değiliz” diye konuştu.

Daha önce de “işimi geri istiyorum” eylemlerinde kadınlara yönelik birçok kez taciz yaşandığını ancak bunların kanıtlanamadığını belirten Demirel, kendisine yönelik tacizin kameralar tarafından görüntülendiğini ifade ederek, polis hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

"ÇOK RAHATSIZ ETTİ"

Demirel, şöyle devam etti:

"Taciz elbette genç bir kadın olarak beni çok rahatsız etti. Böyle insanların görevde olmaması lazım. Psikolojik etkisi çok daha büyük olabilirdi, ben güçlü durmaya çalıştım. Arbede yaşandı, direndiler deniliyor. Bu bahane götürmeyecek bir şey. Çok açık bir taciz var. Hep yapıyorlardı, ama üstünü örtüyorlardı, burada üzeri örtülemeyecek.”

EMNİYET'TEN TUHAF AÇIKLAMA

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Merve Demir'e gözaltına alırken cinsel saldırıya uğradığı görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Cinsel saldırı yaşanmadığı ve videoların bütün ele alınmadığı iddia edilen açıklamada, "M.D. isimli bayanın gözaltı aracına alınması esnasında direnmesi sonucu basına yansıyan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur" denildi. İşte o açıklama...