Osman Kavala cezaevinden TRT'de yayınlanan diziyle ilgili açıklama yaptı

Osman Kavala cezaevinden TRT'de yayınlanan diziyle ilgili açıklama yaptı
TRT’nin yeni dijital platformu 'tabii' yaklaşık 6 yıldır cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala’yı konu edinen dizisi 'Metamorfoz'u yayınladı. Kavala'nın yargılanması devam ederken böyle bir dizinin çekilmesi tepki çekti. Osman Kavala da cezaevinden açıklama yaptı, "Komplo teorileriyle suçlu olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor" dedi.

TRT AİHM kararlarına rağmen tahliye edilmeyen ve 6 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın hayatını dizi yaptı. Dizi Kavala'yı AKP'nin penceresinden anlatıyor. Yargılama devam ederken böyle bir dizi çekilmesi kamuoyunun tepkisine neden olurken, Kavala'nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, "Karalama kampanyasının bir parçası" dedi.

TRT'nin yeni dijital platformu 'Tabii'de yayınlanmaya başlayan ‘Metamorfoz’ isimli dizi, AİHM’in kararına rağmen 2017 yılından beri cezaevinde olan Osman Kavala'yı konu alıyor. İlk bölümde babasının ölümü üzerine holdingin başına geçip “kapitalistleşen” solcu işadamı anlatılıyor. Dizinin başrol oyuncusu ise Osman Kavala’ya oldukça benzeyen Can Nergis.

Dizinin ilk fragmanında Gezi protestolarına atıfta bulunurken, dizinin ilk iki bölümü yayınlandı. Dizi baştan sona Osman Kavala’nın hayat hikayesinin tek taraflı aktarıyor olmasına rağmen ne başında ne sonunda ‘Gerçek kişi ve kurumlarla bir ilgisi bulunmamaktadır’ gibi bir cümle yer almıyor.

OSMAN KAVALA AÇIKLAMA YAPTI

Tepki çeken dizi ile ilgili Osman Kavala da açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Benimle ilgili hazırlanmış bir senaryonun TRT tarafından finanse edildiğini ve dizi film olarak yayınlandığını öğrendim. Kişi itibarını koruyan yasalardan kaçmak için hileye başvurulmuş, ismim açıkça kullanılmamış. Hukuksuz olarak cezaevinde tutulmam için kullanılan iddianamelerde olduğu gibi, bu dizide de gerçek olayların tahrif
edilmesi yöntemine başvurulduğu, komplo teorileriyle suçlu olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor.

Kamu kaynaklarının bu amaç için kullanılmış olması beni yadırgatmadı. Beni şaşırtan ve bana üzüntü veren genç sanatçıların bu itibar suikastı projesinde yer almaktan rahatsızlık duymamaları."