Ölüm Gemileri İzmir'de!

Ölüm Gemileri İzmir'de!
İzmir'de Aliağa gemi söküm merkezi haline geldi. Tehlike ise büyük. Uzun vadede kansere yol açan kimyasal maddeler içeren denizaltılar Aliağa'da. Hurda gemilerin kimyasal envanteri ise paylaşılmıyor, çevreye vereceği zarar hakkında şeffaf bir açıklama yapılmıyor.

İtalya'dan 9 Nisan’da yola çıkarılan İtalyan donanmasına ait denizaltılar Aliağa'da bulunan Ege Çelik’e ait gemi söküm tesisine getirildi.

Söküm ihalesini alan Ege Çelik’in aynı ihale kapsamında kırımını gerçekleştireceği iki firkateyn ve iki devriye gemisi ise daha önce Aliağa’ya ulaşmıştı. Sökümü yapılacak tüm gemilerin yüksek miktarda asbest ve başka zehirli kimyasal maddeler taşıyor.

Uzmanlar, bu tür gemilerde asbestin yanı sıra arsenik, kurşun ve diğer ağır metaller ile çeşitli zehirli kimyasallar bulunduğuna dikkat çekerek, gemi sintinelerinden çıkan petrol bazlı katı ve sıvı atıkların da kıyı kirliliğine etkisini hatırlatıyor.

KİMYASAL ENVANTERİ PAYLAŞILMADI

Hurda gemilerin kimyasal envanteri ise paylaşılmadı. Bu gemilerin üzerinde ne kadar kimyevi madde olduğu açık bir şekilde paylaşılmazken söküm esnasında çevreye zarar verip vermeyeceği ise bilinmiyor.

Daha önce asbestli Nae Sao Paulo gemisinin İzmir’in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerine getirilmesinin gündeme gelmesiyle Aliağa’daki işçiler duruma tepki göstermişti. İşçiler gün içinde soludukları asbestin solunum zorluğuna yol açtığını, vücutlarındaki kurşun değerlerinin sürekli yükseldiğini anlatmıştı.