Muharrem İnce'den 15 Temmuz mesajı:  iki yönlü değerlendirmeliyiz

Muharrem İnce'den 15 Temmuz mesajı:  iki yönlü değerlendirmeliyiz
15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıldönümünde CHP’nin 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu. İnce darbe girişiminin iki yönlü değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

15 Temmuz’u iki yönlü değerlendirmek gerektiğini ifade eden İnce, şunları kaydetti:

“15 Temmuz’u iki yönlü değerlendirmek durumundayız. Birinci yönünde darbe girişimini gerçekleştiren örgütün bütün uyarılara rağmen devlet içinde örgütlenmesinin durdurulmamış olması, operasyonlarına siyasal iktidarın uzun yıllar her alanda destek vermesi bulunmaktadır.

Devletin bir terör örgütüne teslim edildiğinin tüm yönleriyle ortaya çıktığı bir gün olması nedeniyle 15 Temmuz bir utanç günüdür.

İkinci yönünde ise 15 Temmuz’da darbe girişimine başta Türk Silahlı Kuvvetlerinin, emniyet güçlerinin vatansever üyelerinin ve halkımızın sokaklarda direnmesi yer almaktadır.

Bu yönüyle 15 Temmuz ilk defa bir darbe girişiminin, içinde sivillerin de yer aldığı bir direnişle sonlandırılmasıdır. Olayın bu yönü, hepimiz için gurur vericidir.

15 Temmuz bayram günü olamaz. Bu ülkede hesap verme, hesap sorma ve her türlü haksızlığa karşı direniş günü olabilir.

Çünkü Türkiye’nin bir daha terör örgütü tarafından yönetilmemesi, devletin içinde paralel yapıların oluşmaması için böyle bir gün anlamlı ve işlevsel olabilir. O zaman 15 Temmuz’da şehit düşenlerin örnek duruşlarının gereği yapılmış olur.

15 Temmuz şehitlerimizi saygıyla anıyorum ve bir daha Türkiye’nin 15 Temmuzlar yaşamamasını diliyorum.

ince-2.PNGince-1.PNG

Etiketler :