Muharrem İnce, 24 Haziran seçimi öncesindeki sözleri nedeniyle Erdoğan'a tazminat ödeyecek

Muharrem İnce, 24 Haziran seçimi öncesindeki sözleri nedeniyle Erdoğan'a tazminat ödeyecek
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, AKP'nin adayı Erdoğan ile CHP'nin adayı Muharrem İnce’nin birbirlerine karşı açtıkları tazminat davalarında mahkemeler kararlarını verdi. İnce’nin Erdoğan’a 20 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk davaların sonuçlarını köşesine taşıdı. İnce’nin Balıkesir mitinginde Nasuhi Güngör'ün Yenilikçi Hareket kitabının 89'uncu sayfasında yer alan bir iddiayı gündeme getirdiğini anımsattı. Öztürk, “Kitapta, Erdoğan'ın, Fethullah Gülen'le görüştüğü öne sürülüyordu. Erdoğan da bir konuşmasında, Muharrem İnce için ‘Emirleri Pensilvanya'dan alıyorsun’ dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kitaba dayanarak Fethullah Gülen'le görüştüğünü öne süren Muharrem İnce hakkında Ankara 22'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 100 bin liralık tazminat davası açtı. Muharrem İnce de, ‘Pensilvanya'dan emir alıyor’ diyen Erdoğan aleyhine Ankara 7'nci Hukuk Mahkemesi'nde 100 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkemenin kararı 11 ay sonra şöyle sonuçlandı: ‘Muharrem İnce'nin, davanın açıldığı 28 Mayıs 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 20 bin lira manevi tazminatı, işleyen yasal faizi ile birlikte ödemesine karar verilmiştir.” İfadelerini kullandı.

İnce'nin tazminat talebi reddedildi

Mahkeme, “Emirleri Pensilvanya'dan alıyor” sözlerinde, suç unsuru görmedi ve İnce'nin tazminat talebini reddetti.

“Mahkeme kararlarının vicdana uygun olmadığını” belirten İnce, “Hukuk devleti ilkesinin ayaklar altına alındığını, hiçbir yurttaşın hukuk güvenliğinin kalmadığını, Anayasamızda koruma altına alınan Temel Hak ve Özgürlüklerin hiçe sayıldığını, yargı eli ile bu gidişatın himaye edildiğinin inkar edilemez bir gerçeklik olduğunu” belirtiyor. İlk derece mahkeme kararlarının gerekçeli olarak kendilerine tebliğ edilmesinin ardından, istinaf ve temyiz süreçlerine girişeceklerini kaydeden İnce, “Bu haksız ve mesnetsiz ilk derece mahkemesi ilamının hukuk marifeti ile ortadan kaldırılması inanıyoruz ki temin edilecektir” dedi.

Etiketler :