MSB kaynakları: İncirlik Üssü'nün mülkiyeti Türkiye'de

MSB kaynakları: İncirlik Üssü'nün mülkiyeti Türkiye'de

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İncirlik Üssü hakkındaki tartışmalarla ilgili resmi bir açıklama yapmazken, MSB kaynakları Anadolu Ajansı'na (AA) değerlendirmelerde bulundu. Bakanlık kaynakları resmi bir uslüpla AA'ya gayriresmi bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, 1915 olayları ile ilgili 'soykırım' ifadesini kullanması üzerine 'Türkiye ne yanıt verecek?' tartışması başladı. Türkiye, yaptırım ile ilgili resmi bir açıklama yapmazken Adana'daki İncirlik Üssü gündeme geldi. MSB de konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değil. Devlete ait Anadolu Ajansı, MSB kaynaklarına dayandırarak geçtiği haberde İncirlik'in mülkiyetinin Türkiye'de bulunduğunu hatırlattı. Neden açık bir resmi açıklama yerine bu yöntemin tercih edildiği sorusu yanıtsız. Başka tuhaf bir durum da şu ki zaten Türkiye'nin mülkiyetinde olduğunu bütün dünyanın bildiği üsle ilgili tasarrufta bulunmak yerine üstü kapalı açıklamayla yetinilmesi. Bununla birlikte Bloomberg'de dün Türkiye'nin ABD'nin kullandığı üslere dayanak teşkil eden Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın iptal edileceği yönünde haber dikkat çekmişti. 

AA'nın bugün geçtiği haber ise şöyle: 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Adana'daki İncirlik Üssü'nün Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait Hava Kuvvetleri üslerinden biri olduğunu, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunduğunu vurguladı.

Bakanlık kaynakları, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin ardından gündeme gelen İncirlik Üssü'ne ve bu üsteki ABD bayraklarının indirilmesi gerektiğine yönelik tartışmaları AA'ya değerlendirdi.

29 Mart 1980 tarihli anlaşma 

İncirlik Üssü'ndeki belirli tesislerin kullanımının, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980'de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütüldüğü belirtildi.

Bu anlaşmanın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik'teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir" hükmünü içerdiğine işaret edildi.

Bakanlık kaynakları, "İncirlik Üssü, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir. İncirlik'te bulunan 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir'de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, 10'uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD'nin dışında İspanya, Katar ve Polonya'ya ait unsurların bulunduğunu, üsten Doğal Kararlılık Harekatı'nın da desteklendiğini kaydetti.