Meteoroloji uzmanı Şen'den yükseklere çıkın çağrısı: Felaket adım adım geliyor

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen; Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'in sel riski altında olduğunu vurgulayarak vatandaşlara yüksek yerlere çıkın uyarısı yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise yaptığı son duyuruda Karadeniz'i etkisi altına alacak olan sağanak ve gök gürültülü yağışların salı sabah saatlerinden itibaren başlayacağını açıklamıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Temmuz 2021 16:25
Meteoroloji uzmanı Şen'den yükseklere çıkın çağrısı: Felaket adım adım geliyor

Meteoroloji yarın için Doğu Karadeniz'e sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunurken, Prof. Dr. Orhan Şen'de riskli illerde yaşayan vatandaşların "Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" diye konuştu. 

Karar'da yer alan habere göre, bölgede beklenen yağışlarla ilgili açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sel felaketleriyle ilgili uyarılarına şöyle devam etti: 

"Hem Avrupa'da hem Avrupa'nın güneyinde bu tür olayların olacağını bekliyorduk ama bu kadar arka arkaya sel, su baskını biraz sürpriz oldu. Bir potansiyel enerji birikmesi var doğu Karadeniz üzerinde. Bu enerjinin sönmesi lazım. Onun için de gök gürültülü sağanak yağışlar meydana getiriyor. Dolayısıyla Samsun'dan Artvin'e kadar olan bölgede bu gece yarısından itibaren başlayacak yağışlar Çarşamba sabahına kadar etkili olacak. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin'de problem var. Vatandaşların dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım. Trabzon, Artvin'de risk var. Toprak doymuş vaziyette suya. Geçirgenliği azaldı. Bu illerde sadece bir gün tehlike var. Bu enerjinin boşalması için de gök gürültülü sağanak yağışlar olacaktır. Doğu Karadeniz bölgemizde yarın için bir tehlike var."