Mahkemenin Saldığı Baronun Cezası Onandı: Ancak Ortada Ne Baron Kaldı Ne Adamları

Mahkemenin Saldığı Baronun Cezası Onandı: Ancak Ortada Ne Baron Kaldı Ne Adamları
Londra'daki uyuşturucu pazarının yüzde 90'nını kontrol ettiği öne sürülen Abdullah Baybaşin ve çetesine yönelik verilen onlarca yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı ortaya çıktı. Ancak tutukluluk süreci gerekçe gösterilerek 2018 yılında tahliye edilen Baybaşin ve adamlarının nerede olduğu bilinmiyor.

LONDRA PAZARINI KONTROL EDİYOR

'Avrupa'nın Escobar'ı' olarak nitelenen ve Hollanda'da tutuklu bulunan Hüseyin Baybaşin'in kardeşi Abdullah Baybaşin’in adı ilk olarak İngiltere’de duyuldu. 1980’de uğradığı silahlı saldırı sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan Abdullah Baybaşin’in, Londra’daki uyuşturucu pazarının neredeyse tamamını kontrol ettiği öne sürülüyordu.

CEZAEVİNDEN FİRAR ETTİ

Türkiye'de çeşitli yıllarda tutuklanan Abdullah Baybaşin her defasında cezaevinden kurtulmayı başardı. 2011 yılında Bolivya’dan gelip Ambarlı’ya yanaşan gemide 281 kilo kokain yakalandı. Bu soruşturma çerçevesinde kokainin sahibi olduğu iddia edilen Abdullah Baybaşin ve Mehmet Sait Özmen de dahil 15 kişi tutuklanır, Özmen tutuklandıktan bir yıl sonra yakınının cenazesi için izinli çıktığı cezaevinden firar etti.

Yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2014 yılında dosyayı karara bağladı. Mahkeme heyeti Abdullah Baybaşin’i "Uyuşturucu ticareti yapmak", "Suç örgütü kurmak ve yönetmek" gibi çeşitli suçlardan 40 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İzinli çıktığı cezaevinden kaçan uyuşturucu baronu Mehmet Sait Özmen ise 48 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

CEZALAR 10 YIL SONRA ONANDI

Ancak yargılama süreci tamamlanmadan dosyada tüm sanıklar tahliye edildi. Abdullah Baybaşin'de uzun tutukluluk gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Ancak geçen aylarda Yargıtay 10. Ceza Dairesi Abdullah Baybaşin, Mehmet Sait Özmen ve 10 sanık hakkında verilen hapis cezalarını onadı. Ancak ortada tutuklanacak sanık bulunmuyor. Çünkü tahliye edilen sanıkların nerede olduğu bilinmiyor.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :