Mahkeme, Zarrab ile ilgili delillerin bir kısmını yayınladı: İşte o belgeler!

Mahkeme, Zarrab ile ilgili delillerin bir kısmını yayınladı: İşte o belgeler!
Hakan Atilla'nın tek başına yargılandığı davada tanık durumuna geçen Reza Zarran ile ilgili mahkeme delillerin bir kısmını kamuyla paylaştı.ABD New York Güney Bölgesi Mahkemesinde devam eden ve Hakan Attilla'nın tek başına...

Hakan Atilla'nın tek başına yargılandığı davada tanık durumuna geçen Reza Zarran ile ilgili mahkeme delillerin bir kısmını kamuyla paylaştı.

ABD New York Güney Bölgesi Mahkemesinde devam eden ve Hakan Attilla'nın tek başına yargılandığı davada 4. duruşma öncesi, mahkeme Reza Zarrab ile ilgili belgeleri kamuoyuyla paylaştı. Savcılıkla işbirliği yapmasının ardından tanık durumuna geçen Reza Zarrab, ilk iki gün ifadelerinde bir çok iddiada bulundu. Bu iddiaların başında Zafer Çağlayan'a verdiğini ileri sürdüğü 45-50 milyon dolarlık rüşvet geliyordu.

Mahkemenin kamuouyuna sunduğu belgeler arasında Reza Zarrab'ın "excell" dosyasında tuttuğu kayıtlar da yer aldı. Ödemeler yapıldığı görülen belgedeki "CAG" olarak kısaltılmış kişinin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olduğu mahkeme kayıtlarında yer alıyor. Bu belge Türk kamuoyuna aslında tanıdık. Çünkü, bu belge daha önce 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasında gündeme gelmişti.

Ancak bu belgede ilginç bir ayrıntı daha var. Belgenin ikinci bölümünde (orta bölüm) Mehmet Şenol Çağlayan'a da 2 milyon 465 bin Türk lirası ödeme yapıldığı görülüyor. Mehmet Şenol Çağlayan, Zafer Çağlayan'ın kardeşi.

BANK ASYA AYRINTISI

Reza Zarrab’ın birlikte iş yaptığı Happani ailesinden 30 Ekim 2012’de Mehmet Şenol Çağlayan’ın hesabına gönderilen bu 2 milyon 465 bin liranın, iki gün sonra ağabeyi, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın hesabına aktarıldığı tespit edildi. Ayrıntı ise şu, bu para transferinin FETÖ'nün finans kuruluşlarından olan Bank Asya üzerinden yapılması.

"EKONOMİK CİHAD" İFADELERİ

Aşağıdaki İngilizce yazılı belgede ise İran Merkez Bankası Genel Müdürüne yazılmış bir mektup yer alıyor. Zarrab burada, daha önce gündeme gelen "Ekonomik Cihat" ifadesini kullanıyor.

Reza Zarrab'ın dönemin İran Cumhurbalkanı Mahmud Ahmedinejad'a yazdığı Farsça mektupta, dünya emperyalizmine karşı mücade ve yine "ekonomik cihat" ifadeleri yer alıyor.

ZARRAB'IN BİRİNCİ GÜN VERDİĞİ İFADELER

Etiketler :