Öğrencilerin Beklediği Haber! LGS Sonuçları Açıklanıyor

Öğrencilerin Beklediği Haber! LGS Sonuçları Açıklanıyor
Geleceğe hazırlanmak ve iyi bir lisede okumak isteyen 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Sonuçlar yarın açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilen ve 1 milyon 38 Bin 192 öğrencinin katıldığı LGS sınavı tamamlandı. Değerlendirmelerin devam ettiği süreçte öğrenciler ve ailelerin en merak ettiği konu ise sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı oluyor.

LGS SONUCU SORGULAMA EKRANI (MEB.gov.tr) 2024 || LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, nasıl öğrenilir? Son dakika: MEB sonuç tarihini açıkladı! - En Son Haberler

SONUÇLAR YARIN AÇIKLANACAK

LGS değerlendirmeleri tamamlandı. Sınav sonuçları ise 28 Haziran 2024 günü açıklanacak. https://www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olan sınav sonuçları adaylara posta yoluyla gönderilmeyecek.

LİSELERE YERLEŞTİRME SÜRECİ BAŞLIYOR

Sınav sonuçlarının ilan edilmesiyle birlikte tercih kılavuzu da yayımlanacak ve yerleştirme süreci başlayacak. Yerleştirmeler merkezi sınav puanına göre yapılacak.

LGS tercih kılavuzu 2024: LGS lise tercihleri ne zaman başlayacak?

ÖĞRENCİLER YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPACAK

Sınava giren ve merkezi sınav puanı bulunan öğrenciler de dahil olmak üzere, tüm öğrencilerin yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etmeleri zorunludur. Eğer bu tercihler yapılmazsa, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okulların tercih ekranı açılmayacaktır. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptırmış öğrenciler ise bu tercih sürecine dahil olamayacaklardır.

Tercih döneminde, öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapmalıdır. Bu tercihler sırasında öğrenciler, kayıt alanlarından ilk 3 okul olmak üzere en fazla 5 okul tercih edebileceklerdir. Aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecektir.

Kaynak:ANKA