Kütahya'daki yangın kontrol altına alındı

Kütahya'nın Emet ilçesi Küreci köyünde çıkan yangınla mücadele gece saatlerinde de sürdü. Sabahın erken saatlerinde rüzgarın şiddetlenmesinin beklenmesi ekipleri alarm durumuna geçirdi. Alevler bugün saat 12.00 sıralarında kontrol altına alındı.

Kütahya'nın Emet ilçesi Küreci köyü yakınlarında dün akşam saat 18.00 sıralarında orman yangını çıktı. Yangına 2 gece görüşlü helikopter, 58 arazöz, 12 su taşıma aracı 15 itfaiye, 6 dozer ve 650 personel müdahale ediyor.

Yangın bölgesine gelen Kütahya Valisi Ali Çelik, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar'dan bilgi aldı.

kutahyada-orman-yangini-3-8756-dhaphoto1.jpg

Yangının nedeni henüz belli değil

Vali Çelik, yangın ihbarının ardından 12 dakikada müdahale edilmeye başlandığını ve şu anda 200 hektar alanda etkili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Akşam saat 18.08 gibi henüz tam nedeni belli olmayan bir orman yangınıyla karşı karşıya kaldık. Ekiplerimiz ilk ihbar geldiğinden 12 dakika sonra yangına müdahale etmeye başladılar. Daha sonra hem AFAD hem de Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 5 uçak ve 38 arazöz bölgeye sevk edildi. Şu anda yangınla mücadele eden personel sayımız 650'ye ulaştı. Helikopterlerle birlikte yangının genişleme alanına bir müdahale ile Küreci köyüne yaklaşması engellendi. Rüzgar orman yangınlarındaki en önemli konularından birisi. Rüzgarın da hafif yön değiştirmesinden Küreci köyünden uzak bölgede etkili oldu. Yangın 200 hektarlık alanda etkisini gösteriyor. Köyden uzak olan bölümde tam kontrol altına alınmış değil. 2 gece görüşlü helikopter, 58 arazöz, 12 su taşıma aracı 15 itfaiye, 6 dozer yangına müdahale ediyor. Temennimiz sabah olmadan yangını tamamen kontrol altına almak."

kutahyada-orman-yangini-3-8756-dhaphoto5.jpg

Sabah müdahaleye devam edilecek

Kütahya Valisi Ali Çelik, sabah erken saatlerde havadan müdahaleye geniş katılımlı destek sağlanacağını ifade ederek, "Her ihtimale karşı Orman Genel Müdürlüğü koordinesinde yarın sabah buraya 28 helikopter ve 5 uçak yönlendirildi. Sabahın ilk ışıklarıyla rüzgarın şiddetleneceği beklentisi var. Ona karşı güçlü bir müdahale ile yangını bu 200 hektarlık alanda tutarak büyümesini engellemek istiyoruz" dedi.

kutahyada-orman-yangini-3-8756-dhaphoto14.jpg

Kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı, dün saat 18.00 sıralarında çıkan orman yangınının bugün saat 12.00 sıralarında kontrol altına alındığını açıkladı. Yaklaşık 18 saat sonra kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kütahya’nın Emet ilçesindeki orman yangını ekiplerimizin karadan ve havadan yoğun gayretleri sonucu kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor" denildi.

Kaynak:DHA