Kuru Yük Gemisi Karaya Oturdu: Halat Sistemiyle Tahliye

Artvin’in Hopa ilçesinde, fırtınada kuru yük gemisi sürüklendiği kıyıda karaya oturdu. Mürettebat halat sistemiyle kurtarıldı.

Doğu Karadeniz’in sahil kentlerinde sabah saatlerinde fırtına etkili oldu.

Etkili fırtınada oluşan dev dalgalar nedeniyle Esenyalı Gemi İşletmeciliği’ne ait ‘FR Pearl’ adlı kuru yük gemisi, kıyıya sürüklendi.

artvinde-firtina-kuru-yuk-gemisi-karaya-oturdu-13-kisi-kurtarildi-2-9281-dhaphoto2.jpg

13 MÜRETTEBAT HALAT SİSTEMİYLE KURTARILDI

Fırtına nedeniyle sürüklendiği kıyıda karaya oturan Palau bandıralı 'FR Pearl' adlı kuru yük gemisinde mahsur kalan 6'sı Türk, 5'i Azerbaycanlı, 2'si Endonezyalı olmak üzere toplam 13 mürettebat, gemiyle kara arasında kurulan makaralı çelik halat sistemiyle kurtarıldı.

Geminin karaya oturması üzerine başlatılan kurtarma operasyonuna AFAD, Sahil Güvenlik, AKUT, polis, itfaiye ve sağlık ekipleri katıldı. Ekipler, dalgalar nedeniyle denizde sürekli hareketlenen gemiye bağlanan çelik halatları kıyıdaki ağaçlara bağlayıp önlem aldı. Jandarma ekipleri, kıyıda oluşturulan insan zinciriyle de halatları tutarak, çalışmalara destek verdi.

artvinde-firtina-kuru-yuk-gemisi-karaya-oturdu-13-kisi-kurtarildi-ek-fotograflar-6089-dhaphoto7.jpg

SAĞLIK DURUMLARI İYİ

Kıyıya çıkarılan gemi personelleri, güvenli alana alınıp, bölgede bekleyen sağlık ekipleri tarafından tedbir amaçlı kontrolden geçirildi. 13 mürettebatın genel sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

artvinde-firtina-kuru-yuk-gemisi-karaya-oturdu-13-kisi-kurtarildi-ek-fotograflar-6089-dhaphoto11.jpg

DÖNÜŞ YOLUNDA KARAYA OTURDU

Bu arada kuru yük gemisinin dün Gürcistan'ın Batum Limanı'na yükünü boşalttıktan sonra boş olarak dönüşe geçip, akşam saatlerinde etkili fırtınaya karşı önlem için Hopa açıklarına demirlediği, sabah saatlerinde ise dev dalgalar nedeniyle kıyıya sürüklenip, ardından karaya oturduğu öğrenildi.

13 personeli kurtarılan geminin oturduğu karadan alınması için de hava koşullarının elverişli hale gelmesiyle ayrı bir çalışma başlatılacağı belirtildi.

artvinde-firtina-kuru-yuk-gemisi-karaya-oturdu-4971-dhaphoto2.jpg

artvinde-firtina-kuru-yuk-gemisi-karaya-oturdu-4971-dhaphoto1.jpg

Kaynak:DHA

Etiketler :