Kozan'da çıkan yangının acı tablosu gün ağarınca ortaya çıktı

Adana'nın Kozan ilçesinde dün akşam saatlerinde ormanlık alanda başlayan yangın bugün de devam ediyor. Ekipler, gece boyunca yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürürken, sabahın ilk ışıkları ile yangının acı tablosu ortaya çıktı. Yangının etkisiyle bölgedeki birçok yerleşim yeri alevlere teslim oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Temmuz 2021 17:57

İlçeye bağlı Akdam Mahallesi’nde dün akşam saat 19.45’te ormanlık alanda çıkan yangın, poyrazın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Ekipler havanın karanlık olması nedeniyle yangına ilk etapta karadan müdahale etti. İş makineleri, arazöz ve personellerin müdahalesi gece boyunca sürdü. Yangın gece kontrol altına alınamadı. Sabahın ilk ışıkları ile alevlerin teslim aldığı yerleşim yerlerinde acı tablo ortaya çıktı. Yangın bölgesine yakın olan ve tedbir amaçlı boşaltılan 7 köyde birçok ev alevlere teslim oldu. Ekiplerin yangınla mücadelesi tüm hızıyla sürüyor.

kozanda-ikinci-gununde-devam-eden-orman-yanginin-aci-tablosu-sabah-ortaya-cikti-2926-dhaphoto7.jpg

'Evimiz, yuvamız gitti'

Yangında evinin tamamen yandığını söyleyen Cumali Yücel (63), gözyaşlarına hakim olamadı. 20 yıllık birikiminin kül olduğunu belirten Yücel, "Barajın kenarından ufak bir ateş çıktı ve ardından rüzgarın etkisiyle her yere dağıldı. Evimiz, yuvamız gitti. Bir şeyimiz kalmadı. Buradaki insanlar güvenlik güçleri tarafından tahliye edildi. Güvenli yerlere götürüldüler. Benim evim de buradaydı. Yandı, kül oldu. Hanımım ölmüştü. 3 çocuğum var. Perişanız ama Allah’tan geldi, yapacak bir şey yok” dedi.

kozanda-ikinci-gununde-devam-eden-orman-yanginin-aci-tablosu-sabah-ortaya-cikti-9769-dhaphoto6.jpg

Karadan söndürme çalışmalarının sürdüğü yangına, sabahın ilk ışıklarıyla havadan da müdahale tekrar başladı. 

kozanda-ikinci-gununde-devam-eden-orman-yanginin-aci-tablosu-sabah-ortaya-cikti-2926-dhaphoto8.jpg

Kozan yangını İHA ile havadan görüntülendi

Aladağ ve İmamoğlu'nda da yangın

Kozan'da yangın söndürme çalışmaları devam ederken, Aladağ ilçesi Topallı Mahallesi’nde de dün gece orman yangını çıktı. Rüzgarın etkili olması nedeniyle yangın çevredeki mahallelerin yanı sıra İmamoğlu ilçesindeki Otluk Mahallesi'ne de sıçradı. Bölgeye çok sayıda helikopter ve arazöz sevk edildi. Ekipler, yangınları kontrol altına alabilmek için çalışma başlattı.