"Konu Tüm Ayrıntılarıyla Soruşturulacak"

Kılıçdaroğlu'nun, MYK toplantısında “Atatürk portresini kim indirdiyse gözünün yaşına bakmayacağım” mesajını verdiği öğrenildi.Bir vekilin odasından Atatürk portresini indirdiği iddialarına ilişkin CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Konu Tüm Ayrıntılarıyla Soruşturulacak"

Kılıçdaroğlu'nun, MYK toplantısında “Atatürk portresini kim indirdiyse gözünün yaşına bakmayacağım” mesajını verdiği öğrenildi.

Bir vekilin odasından Atatürk portresini indirdiği iddialarına ilişkin CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, “Atatürk portresini kim indirdiyse gözünün yaşına bakmayacağım” mesajını verdiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 35. Olağan Kurultay’ın ardından oluşturduğu yeni MYK’sını dün ilk kez topladı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının tanışma niteliğinde geçtiği öğrenildi. Toplantıda, yeni MYK üyeleri ile görev alanı değişen genel başkan yardımcıları da yapılacaklar konusunda kısa bir sunum yaptı.

Alınan bilgilere göre MYK’sını daralttığını anımsatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Ortak bir dil oluşturmalıyız. Örgütlenmeye özel önem vermeliyiz. Sadece kendi alanınızla ilgili sorumlu değilsiniz. Görev dağılımı yapılmayan alanlarla ilgili de çalışmalar yürütebilirsiniz” dedi.

Soruşturma başlatıldı

Kılıçdaroğlu’nun, toplantıda farklı açıklamalarla derinlik kazanan bir milletvekilinin TBMM’deki odasından Atatürk portresini indirdiği iddialarına ilişkin tartışmalara da değindiği belirtildi. Alınan bilgilere göre, “Atatürk’ün kurduğu bir partide, Atatürk portresinden rahatsız olan milletvekili olamaz. Kim indirdiyse gözünün yaşına bakmayacağım. Konu tüm ayrıntılarıyla soruşturulacak” mesajı veren Kılıçdaroğlu, önceki gün bir heyet oluşturulduğu anlattı. Kılıçdaroğlu’nun, “Böyle bir olay varsa o milletvekili CHP’de barınamaz ancak incelemenin de hakkaniyetle yapılması gerekir” dediği öğrenildi. Soruşturmayı Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan oluşan heyet yürütecek. Heyetin, olayı bir grup milletvekiline anlattığı belirtilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile olayı anlattığı yerde bulunan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ı dinleyeceği, alınan ifadeler doğrultusunda başka diğer kişileri de dinleyeceği kaydedildi. İncelemenin en geç önümüzdeki hafta Grup Yönetim Kurulu’na sunulması bekleniyor.

Cenevre mesajı

Alınan bilgilere göre toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, pazartesi ve salı günü gerçekleştirdiği KKTC temaslarına ilişkin bir brifing sundu. Toplantıda ayrıca yarın Cenevre’de başlaması öngörülen Suriye toplantısına ilişkin Kılıçdaroğlu’nun, “Önemli olan sürecin barışa evrilmesidir. Masada kimin olup olmadığı tartışmalarından ziyade barış adımlarını konuşmamız gerekir” dediği öğrenildi.

Ak Parti hükümetinin yürüttüğü PYD tartışmalarına ilişkin olarak da toplantıda, “AKP’nin PYD’ye yönelik çelişkilerinin kamuoyuna anlatılması” mesajı çıktı. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in Ankara’ya davet edilmiş olması ve Süleyman Şah Saygı Türbesi’nin taşınması sırasında PYD ile yapılan işbirliğinin kamuoyuna aktarılması gerektiği konuları değerlendirildi.

Milliyet