Kocakarı soğukları ne zaman gelecek? Neden kocakarı soğukları deniliyor? Bu kış kocakarı soğukları olacak mı? Uzman tarih verdi!

Kocakarı soğukları ne zaman gelecek? Neden kocakarı soğukları deniliyor? Bu kış kocakarı soğukları olacak mı? Uzman tarih verdi!
Türkiye'ye yeni bir uyarı geldi. "Kocakarı soğukları geliyor" diyen uzmanlar Mart ayının 20'sinden sonra yeni bir karlı hava bekliyor. Takvimler hiç şaşmıyor. Eskilerin kocakarı soğukları dediği soğuklar ne zaman gelecek? Neden kocakarı soğukları deniliyor? Bu kış kocakarı soğukları olacak mı?

Mart ayının başlamasıyla birlikte yurt genelinde hava sıcaklıkları yeniden düşüşe geçti. Kocakarı soğukları bir diğer ismiyle berdül’acüz bu sebeple gündeme geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 18 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Bazı bölgelerde yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime ara verildi. Peki, 2023 kocakarı soğukları ne zaman gelecek? Kar yağacak mı?

Kocakarı soğukları mart ayında beklenen hava olaylarından birisidir. Arapça berdül’acüz olarak ifade edilen olay 'yaşlı kadın soğuğu' anlamlarına gelmektedir. Rümi ve miladi takvime göre belirlenen kocakarı soğukları için tarih belli oldu.

KOCAKARI SOĞUKLARI NE ZAMAN GELECEK?

Takvim yapraklarına göre kocakarı soğukları 11-17 Mart arasındaki günlerde görülüyor.

Meteoroloji'nin haritalı hava durumu raporuna Türkiye yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girdi. İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, kocakarı soğukları (Berd-el Acuz) için uyardı. Kuraklıkla boğuşan Türkiye'ye müjde Bozyurt'tan geldi. İki tarihi işaret ederek kar yağışı görülecek bölgeleri tek tek saydı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, YouTube kanalından paylaştığı videoda önümüzdeki günlerde görülebilecek hava durumuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Bozyurt, "Kocakarı soğukları kar ile birlikte geliyor. Kışın doğru dürüst yağmayan kar bu defa kocakarı soğukları ile geliyor. Halk takvimindeki günler hiç şaşmıyor. Bu gelecek yağış da onun en somut kanıtı. Her sene 11 Mart'tan 18 Mart'a olan süreçte kıştan kalan son soğuklar olur. Bunlara kocakarı soğukları denir. Bunun asıl adı Berd-el Acuz'dur" dedi.

soguk.jpg

MARMARA'DA DA KAR GÖRÜLECEK

Kar yağacak bölgeleri sayan Bozyurt, "Pazartesiden (13 Mart) itibaren soğuk ve yağışlı hava ülkemize geliyor. Bu yeni hava kütlesi sıcaklıkları kuzey ve batı bölgelerde oldukça soğutacak. İç kesimlerde ise sıcaklık 5 ila 8 derece azalacak. Bu sıcaklık düşüşleri sonrası yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimleri kar yağışı alacak. İç Anadolu, Kuzey ve İç Ege ve Göller bölgesinde kar yağışı olacak ancak örtü şeklinde görülmeyecek. Özellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz'in iç kesimlerinde ve özellikle Erzurum, Kars, Ardahan'da örtü yapacak karar kar yağacak. Ayrıca Marmara Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde de kar yağışı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

MART 20'DEN SONRA CİDDİ SOĞUK GELİYOR

İkinci bir soğuk hava kütlesine dikkat çeken iklimbilimci Bozyurt, "Mart'ın 20'sinden sonra da ciddi bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Özellikle 21 Mart ile 28 Mart arasında özellikler yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı bekliyorum ve yer yer don olayları bekliyorum" dedi.

NEDEN KOCAKARI SOĞUKLARI DENİYOR?

Halk dilinde "Kocakarı Soğukları” olarak da bilinen Berdül'acüz bir benzetmeden geliyor. "Acüz" omurgamızdaki "kuyruk sokumu" dediğimiz son kemiğin ismi. Yani soğuğun kuyruk sokumuna kadar hissedilmesinden dolayı böyle bir benzetme söz konusudur.

Bu kelime Arapça’da kocakarı manasına gelen "acüze" sözcüğü ile karıştırılınca, bir de söz konusu rivayete göre bu soğuklarda çok fazla yaşlı kadının hayatını kaybetmesi sonucunda deyim halkın ağzına "kocakarı soğukları" olarak kalmıştır.

4 İLDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle bugün 4 ilde eğitime ara verildi. Yozgat, Tokat, Samsun ve Çorum'un bazı ilçelerinde okullar 1 günlüğüne tatil edildi.

Etiketler :