Kılıçdaroğlu'ndan özeleştiri: Eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli'de muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, partisi adına özeleştiri yaparak, "Bizim de eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 10:50
Kılıçdaroğlu'ndan özeleştiri: Eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, Kocaeli'de muhtarlar ve kanaat önderleri ile buluştu. Buluşmada bir konuşma gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, "Sosyal yardımlar muhtarlar aracılığıyla yapılmalı" dedi.

Buluşmada partisi adına özeleştiri de yapan Kılıçdaroğlu, "CHP Genel Başkanı olarak özeleştiri yapıyorum. Bizim de eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Açık ve net şunu ifade edeyim. Son 10 yılda en büyük değişim yaşayan parti CHP'dir. Hiç kimsenin sahip çıkmadığı kesimlere sahip çıktık. " dedi. 

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Kocaeli'nde yaşıyorsunuz, Türkiye açısından burası çok önemli ve değerli. Sanayi açısından Kocaeli Türkiye'nin bir oranda birincisi. Pek çok ilden de göç almış. 

Muhtarlar neden demokrasinin temel taşıdır? Nedeni şu, bu topraklarda yapılan ilk seçim bir muhtarlık seçimidir. Ne yazık ki geçen zaman dilimi içerisinde muhtarlara gerekli önem ve özen gösterilmemiştir. Muhtarlar için özel ve bağımsız bir kanun neden yok? Milletvekillerinin, belediye başkanlarının var da muhtarların neden yok? Neden talep etmiyorsunuz? Siz de birleşik oy pusulası neden yok? Bu talebin de sizden gelmesi lazım. Sizin mahalleniz ile ilgili belediye meclisinde bir karar görüşülürken sizi neden davet etmiyorlar? Olması gereken, katılması. Dedim ki her muhtara bir yardımcı personel vereceğiz. Kıyamet koptu, muhtarlara özel kalem müdürü verilir mi diye. Niye verilmesin? 

'Bunların tamamını gerçekleştireceğim'

Muhtarların bütçesi neden yok? Fakir bir aile, çocuğu üniversite sınavını kazandı götürecek yol parası yok ilk kime ulaşır? Muhtara ulaşır. Muhtarın bütçesi yok ki nasıl versin? Hiç kimse unutmasın 27.5 yılımı devlete verdim. Ağırlıklı olarak Maliye Bakanlığı'nda çalıştım. Bütçe nasıl hazırlanır, nereye ne verilir iyi bilirim. Kaynak var, bunların tamamını gerçekleştireceğim.

Sosyal yardımlar yapılır. Bir mahallede kim yoksul kim varlıklı en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar yapılacaksa muhtardan görüş alınmalı ya da muhtarlar aracılığıyla yapılmalı. Öyle muhtarlıklar biliyorum ki kiradalar. Niye bir muhtarlık evi olmasın? Bu yapılamaz mı? Siyaset kurumu size gerekli önemi vermiyor. Bir ara muhtarlığı kaldıralım tartışması bile başladı. 

'Kocaeli'nin hangi sorunu çözüldü?'

Kocaeli'nin hangi sorunu çözüldü? Elektrik kesintileri var, internet yetersizliği var. Niçin çözülemedi? Anlatayım. Rahmetli Turgut Özal'ın yaptığı en büyük yatırımlardan bir tanesi Türk Telekom'u kurmak oldu. Bütün iletişim Avrupa standartlarının üzerine çıktı. Sonra Türk Telekom'u sattık. 

Hava, çevre kirliliği. Kocaeli, çevre kirliliği açısından son derece hassas bir ülke. Bu konuda hangi adımları attılar? Kocaeli Üniversitesi'nden bir hoca buradaki hava kirliliği ile ilgili bir rapor hazırladı adamı üniversiteden attılar. Müsilaj neden çıktı? Denizde oksijen bitti, şimdi niçin böyle oldu diyoruz. Yıllardır söylüyor bu işin uzmanları. Marmara'da 104 balık türü vardı öldürdük. 

İşsizlik ve yoksulluk

Kimin çocukları işsiz. Garibanın çocuklar işsiz. Ensesi kalın olanın işi var, zaten bir değil 4-5 yerden maaş alıyor. Fakir-fukaranın çocuğunu görmezden geliyorlar. 10 milyon işsizimiz var. İşsizlerin sonunu nasıl çözeceğiz diye düşünmüyoruz bile.

Bir insanın fakir olmasının derdini taşıyacak olan siyasettir. Neden sosyal devlet diyoruz? Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında olan devlettir. Böyle bir devletten yanayız biz. 

'Esnaf bir dilim ekmeğe muhtaç oldu'

Esnaf perişan oldu ya. Bir dilim ekmeğe muhtaç ettik. Esnafı duman ettik, esnaf kalmadı memlekette. Beşli çeteye 21 milyar, milyonlarca esnafa 10 milyar. Adalet midir bu? 

Her şeyi sattılar. Cumhuriyetin kurduğu bütün fabrikaları sattılar. Tank Paket dahil, bir kuruş bile almadılar. Kırıkkale'de MKE'nin satılmasının altyapısını oluşturmaya çalışıyorlar. Kırıkkale ayakta, biz onların haklarını arıyoruz.

Kılıçdaroğlu'ndan özeleştiri

CHP Genel Başkanı olarak özeleştiri yapıyorum. Bizim de eksiğimiz, kusurumuz, yanlışımız vardı. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Açık ve net şunu ifade edeyim. Son 10 yılda en büyük değişim yaşayan parti CHP'dir. Hiç kimsenin sahip çıkmadığı kesimlere sahip çıktık. 

'Sorumlusu kim?'

Bu devleti kuranların tamamının hayatı savaş meydanlarında geçmiştir ama devleti kurduktan sonra 'Yurtta barış cihanda barış' demişlerdir. Barış kadar değerli bir şey yoktur. Irakla, Suriye ile, Mısırla kavgalıyız. Sorumlusu kim? 

Bu ülkede her şeyden önce demokrasiye ihtiyacımız var. Demokrasi, herkesin can ve mal güvenliğinin sağlandığı rejimin adıdır. Nerede demokrasi varsa orada büyüme, kalkınma olmuştur. 

Güçlü bir sosyal devlet inşa etmemiz lazım. Herkes bu ülkede huzur içinde yaşamalı. Olması gereken Aile Destekleri Sigortası. Mecliste 1971 yılında kabul edilmiş. 50 yıl geçmiş neden uygulanmıyor? Çünkü fakire yardım ederek oyuna talip oluyorlar. Ya iş vereceksin, ya da onun onurunu koruyarak yardım edeceksin. 

'Devlet dediğiniz kurum liyakat üzerine inşa edilmiştir'

Devlette liyakat olur. Devlette şef olmak için üniversite mezunu olacaksın, sınavla devlete gireceksin, belli bir süre çalışacaksın, asaletin onaylanacak yine belli bir süre geçecek sınava gireceksin kazanırsan şef oluyorsun. Bakan olmak için ise iki şeye ihtiyaç var. İlkokul diploması, savcılıktan iyi hal kağıdı. Devlet dediğiniz kurum liyakat üzerine inşa edilmiştir. 

'En fazla 6 ay içinde Türkiye'de herkes rahat bir nefes alabilir'

Bu gidişten memnunsanız devam edin. Memnun değilseniz, oturup düşünün. Bu memleket hepimizin memleketi. Farklı kültürlerimiz, yaşam tarzlarımız olabilir ama vatanımızda rahatça yaşamak istiyoruz. En fazla beş yıl içinde Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur, tamamı çözülür. En fazla 6 ay içinde Türkiye'de herkes rahat bir nefes alabilir.