Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a neden cevap vermeyeceğini açıkladı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine ilişkin yaptığı konuşmaya neden cevap vermeyeceğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Nisan 2020 16:34
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a neden cevap vermeyeceğini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Covid-19 salgınına karşı önlemleri açıklarken kendisi hakkında söylediği sözlere “Cevap vermeyeceğini” söyledi. Kılıçdaoğlu, Türkiye’nin salgını önlemek için elbirliğiyle çalışması gerektiğini, siyaset tartışmalarıyla kaybedecek zamanı olmadığını söyledi.

YetkinReport.com’dan Murat Yetkin’in sorusu üzerine konuşan Kılıçdaroğlu, “Bana istediği her şeyi söyleyebilir, cevap vermeyeceğim. Türkiye’nin bu tartışmalarla kaybedecek zamanı yok” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’a cevap vermeme gerekçelerini de açıkladığı sözler şöyle:
“Türkiye bugün büyük bir travma, büyük bir salgın hastalıkla karşı karşıya. İnsanlar ölüm kalım mücadelesinde.

Bu salgın hastalığı en az hasarla atlatmak için birlikte mücadele etmek varken, el birliğiyle mücadele etmek varken, merkezi yönetimle, yerel yönetimlerin, birlikte işbirliği içinde mücadele etmesi gerekirken bu tür kısır tartışmalara, çatışmalara girmeyi doğru bulmuyorum. Sıcak siyaseti bu işin öznesi yapmayı doğru bulmuyorum.

Kendisine cevap vermeyeceğim.

Bana istediği her şeyi söyleyebilir, cevap vermeyeceğim.

Türkiye’nin bu tartışmalarla kaybedecek zaman yok.”

Erdoğan ne demişti? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Nisan’da 31 şehre giriş çıkışları yasaklayıp, sokağa çıkma kısıtlamasına 65 yaş üstünün yanı sıra 20 yaş altını da eklerken, sözü Ankara ve İstanbul belediyelerinin yardımlaşma kampanyalarını dondurarak başlattığı yardım kampanyasına getirmiş ve CHP liderini hedef almıştı.

Erdoğan şunları söylemişti: “Her ne kadar CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da, görüldüğü gibi milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Hâlbuki (…) mesela Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayınlamış (…) bu emirle milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye, giysiden yiyecek, içeceğe, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. (…) Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak milletten ne kadar uzak olduk olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.”