Kılıçdaroğlu: Beceriksizliklerini örtmek için tartışmalar yaratmak isteyecekler

Kılıçdaroğlu: Beceriksizliklerini örtmek için tartışmalar yaratmak isteyecekler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son haftalarda AKP ve MHP ile yaşanan sert tartışmalara müdahale ederek kurmaylarını “Gereksiz yere polemiğe girmeyelim” diye uyardı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğu başkanlığında telekonferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda, siyasetin sertleşen dili ve darbe tartışmaları ele alındı.

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre son bir haftaya damgasını vuran tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sözlerinin gerçeğinden saptırıldığını ve bu sözlerde darbe imasının bile olmadığını ifade etti. AKP'lilerin bilinçli olarak gündemi saptırdığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu dönemde Türkiye’nin gündeminin dışına çıkmamalıyız. İktidar bu süreçte suni gündem yaratacak. 'Darbe diyecekler, 'İnönü' diyecekler. Kendi beceriksizliklerini örtmek için tartışmalar yaratmak isteyecekler. Bizim bunlara malzeme vermememiz gerekiyor” dedi.

Kurmaylarını uyaran Kılıçdaroğlu, “Gereksiz yere polemiğe girmeyelim. Eleştirilerinizi somut örneklere dayandırın. Ekonomide rakamları kullanın. İnsanların umuda ihtiyacı var, olumsuz cümleler kurmayalım. Vatandaşlarımızın umuda ihtiyacı var. Onlara umut olmalıyız” dedi. Kılıçdaroğlu, partililerinin MHP ile tartışmaya girmemesini de istedi.

'Siz demokratik bir ülkede ana muhalefet partisini nasıl tasfiye etmek istiyorsunuz?'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "CHP’yi tasfiye edeceğiz" dediğini öne süren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de yaptığı basın toplantısında özetle şunları söyledi:

“Eğer Türkçe’de tasfiyenin ne olduğuna bakarsanız, ayıklama ve temizlemedir. Siz demokratik bir ülkede ana muhalefet partisini nasıl tasfiye etmek istiyorsunuz? Millete bunu açıklamak zorundasınız. Milletvekillerine saldırtarak mı, onlara hakaret ettirerek mi, onlara suç isnatlarında bulunarak mı, cezaevlerine attırarak mı, ayrıştırarak, hedef göstererek mi, devletin güçlerini kullanarak mı? Bunu sormaya ve araştırmaya devam edeceğiz.”

YKS’ye girecek gençleri dinledi

Milliyet'te yer alan habere göre Kılıçdaroğlu ayrıca bu yıl YKS’ye katılacak öğrencilerle video konferans yöntemiyle görüştü. Gençlerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, görüşmede şu mesajları verdi:

“Yeni bir karar çıktı ve YSK tarihi tekrar öne alındı. Hiçbir eğitimci bunu yapmaz. Eğer siz çocuklarınızı değil de turizmi düşünürseniz bunun temel nedeni devlette liyakatin olmamasıdır. Bu tamamen siyasal bir karar.”

"Sınav kararının erkene alınması, sizin dinlenmediğiniz anlamına geliyor” diyen CHP lideri şunları söyledi:

“Biz de çağrı yapacağız, siz de çağrı yapın, isterseniz gelin çağrıyı ortak yapalım. Bunu bir daha düşünsünler. Gençler bu ülkenin umududur, geleceğidir.”

Etiketler :