Kasaları Boşaltıp Gitmişler: Geriye Milyar Liralık Borçlar Kaldı

Kasaları Boşaltıp Gitmişler: Geriye Milyar Liralık Borçlar Kaldı
Yerel seçimlerde AKP'den muhalefete geçen birçok belediye, devasa borç yükleriyle karşı karşıya. Bu durum, yeni başkan ve yönetimlerin şaşkınlık ve tepkisine neden oluyor. İşte milyar liralık borç bırakan o belediyeler...

Trabzon Ortahisar Belediyesi:

Trabzon Ortahisar Belediyesi'nde 800 milyon liralık borç ortaya çıktı. Yeni başkan Ahmet Kaya, bu rakamı "vahim ve ağır bir tablo" olarak nitelendirdi. Eski AKP'li yönetimin gelir ve imkanları göz önüne alındığında bu borcun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

2.jpg

Malatya Büyükşehir Belediyesi:

BirGün'de yer alan habere göre Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde de durum farklı değil. AKP'li Sami Er, eski başkan Selahattin Gürkan'dan 17 milyar 80 milyon liralık borç devraldıklarını açıkladı. Er, göreve başladığı ilk gün maaş ödemesinde zorlandıklarını ve kredi çekmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

4.jpg

Mardin Büyükşehir Belediyesi:

DEM Partili Ahmet Türk'ün kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde ise kayyum yönetiminden kalan borç 3 milyar 502 milyon lira olarak açıklandı. Bu borç yükü, Mardin'i Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri haline getiriyor.

5.jpg

Denizli Büyükşehir Belediyesi:

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nde ise durum daha da vahim. CHP'li Bülent Nuri Çavuşoğlu, eski başkan Osman Zolan'dan devraldıkları borcun 11 milyar 130 milyon lirayı bulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca, Zolan'ın kendi fotoğraflarının yer aldığı 30 bin boyama dergisi için 700 bin lira ödendiği bilgisini de paylaştı.

6.jpg

CHP, 31 Mart’ta kazandığı bazı belediyelerin mevcut borçlarını açıklamıştı. Buna göre Denizli Büyükşehir Belediyesi 11 milyar lira borçla rekor kırarken, Sancaktepe Belediyesi de 2 milyar lira borçla ikinci sırada yer aldı.

  • 1 milyon nüfuslu Denizli Büyükşehir Belediyesi: 11,1 milyar TL
  • 490 bin nüfuslu İstanbul Sancaktepe Belediyesi: 2 milyar TL
  • 575 bin nüfuslu Kütahya Belediyesi: 1,7 milyar TL
  • 155 bin nüfuslu Kilis Belediyesi: 502 milyon TL
  • 85 bin nüfuslu Edirne Keşan Belediyesi: 483 milyon TL
  • 65 bin nüfuslu Antalya Kaş Belediyesi: 400 milyon TL
  • 43 bin nüfuslu İzmir Kiraz Belediyesi: 332 milyon TL
  • 50 bin nüfuslu Kütahya Gediz Belediyesi: 262 milyon TL
  • 41 bin nüfuslu Denizli Tavas Belediyesi: 61 milyon TL