Kadını Ormana Kaçırıp Darbetmişti! Eski Valiye Beraat!

Kadını Ormana Kaçırıp Darbetmişti! Eski Valiye Beraat!
Mudanya Kaymakamı olarak görev yaptığı dönemde bir kadını ormana götürüp darbeden ve 'iyi hal' indirimli 10 ay hapis cezası verilen eski Vali Orhan Çiftçi, beraat etti. Mahkeme beraat gerekçesi olarak kadının geçmişte psikolojik tedavi gördüğünü gösterdi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde M.Ö. isimli kadını AVM'nin önünden ormana kaçırıp darbeden eski Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi'nin kendisi hakkında verilen hapis cezasına yaptığı itiraz sonuçlandı.

Gazete Duvar'dan Can Bursalı'nın haberine göre, 2020 yılının şubat ayında açılan davada, en son Kırklareli Valisi olarak görev yağan Çiftçi ve beraberindeki 3 sanık hakkında, "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret" suçlaması yöneltildi.

Savcılık, sanıkların 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcılığın mütalaasına göre, kamera kayıtları, HTS incelemesi ve bilirkişi raporu doğrultusunda, Çiftçi ve beraberindeki 3 kişinin ortak fikir ve eylem birliği içinde zor kullanarak M.Ö.'yü kaçırdıkları belirtildi.

orhan-ciftci.jpg

MAHKEME MORLUKLARI İNANDIRICI BULMADI

Kararın ardından sanık avukatları, verilen cezalara itiraz etti. İtiraz, HAGB kararı nedeniyle istinaf mahkemesine değil İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapıldı. İtirazın ardından dosyayı inceleyen İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkında uygulanan HAGB kararını kaldırdı.

Mahkemenin sanıklar tarafından yapılan itirazı kabul etme gerekçesinde, mağdur M.Ö. suçlandı. Mahkeme, M.Ö.'nün geçmişte psikolojik tedavi görmüş olması, araca taş atması, vücudundaki morlukların kendisi tarafından ya da çarpmaya bağlı olabileceğini belirtti ve delil yetersizliği gerekçe gösterilerek sanıkların beraatlerine karar verilmesi gerektiğine hükmetti.

İtirazının kabulünden sonra yeniden başlayan davada karar çıktı. Mahkeme, vali Çiftçi ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Etiketler :