Japon deprem uzmanının İstanbul'da işaretlediği ilçeler... 'Büyük İstanbul depremi ne zaman?' sorusuna yanıt verdi

Japon deprem uzmanının İstanbul'da işaretlediği ilçeler... 'Büyük İstanbul depremi ne zaman?' sorusuna yanıt verdi
6 Şubat'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler yıllardır beklenen büyük İstanbul depremine çevrildi. Uzmanlar peş peşe uyarılar yapıyor. Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9'a kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir" dedi.

Uzmanlara göre yaşanabilecek 7 şiddetindeki olası büyük Marmara depreminde riskli ilçeler arasında Zeytinburnu, Avcılar, Ataköy, Büyükçekmece başı çekiyor.

CNN TÜRK'e konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9'a kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir. Riskin en yüksek olduğu bölgeler Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece ve Fatih tarafında da yumuşak zeminler var. Anadolu Yakası'nda da Tuzla, Pendik, deniz kenarı tarafları" dedi.

Tabut Binası Sayısı Çok Fazla

Peki, neden bu ilçeler risk altında? Yoshinori Moriwaki, "99 depreminde de bunu gördük. buralarda sallantı çok oldu. Zemin yumuşak ise sıkıntı. Hatay kötü, neden? Zemin yumuşak olduğu için. Bu binalar yapışık ve hepsi 2000'den önce yapıldı. Bu binalarda çok hasar olacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Ancak "tabut bina" sayısı halen çok fazla. Japon deprem uzmanı da uyardı. "Kentsel dönüşümü acilen yapmak lazım."

Etiketler :