İstanbul'da yoğun bakımlarda yer kalmadı

İstanbul'da yoğun bakımlarda yer kalmadı
İstanbul Tabip Odası, Covid-19, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle İstanbul'daki birçok hastanede servislerin ve yoğun bakımların dolduğunu bildirdi.

Oda'nın açıklamasında, "Yoğun bakımlardaki doluluk alarm veriyor. Acil servislerin kırmızı alanlarında boş sedye kalmadığı, bazı hastaların yoğun bakım ünitesi için günlerdir sıra beklediği belirtiliyor" ifadeleri yer aldı.

TTB'den Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ciddi bir salgın ile karşı karşıya kalınması üzerine Sağlık Bakanlığı'na yazı göndererek tüm sağlık kuruluşlarında ve birimlerinde maske takımı başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

TTB'nin yazısında, "Kış aylarında özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının oluşturduğu salgınların alevlenebileceği uyarısına yer verilen yazıda şöyle denildi:

Şu ana kadar uyarılarımızın dikkate alınmamasının sonucunda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (JN.1 varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız.

Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağandışı yoğunluklar yaşanmakta; bu yoğunluklar sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara da daha az zaman ayrılmasına, zamanında ve yeterli sürede muayene edilememesine, enfekte olmayan hastalara da hastalık bulaşmasına neden olabilmektedir. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır."

Maskenin teşvik edilmesi istendi

Pandemide hastalanmanın ve ölümün en fazla olduğu meslek gruplarından biri olarak sağlık emekçilerinin korunmasının önemine dikkat çekilen yazıda; tüm sağlık birimlerinde maske, havalandırma, fiziksel mesafe gibi önlemlerin alınmasının hayat kurtarıcı olacağı kaydedildi.

Yazıda, il sağlık müdürlüklerine yazı yazılarak tüm sağlık kuruluşlarında ve birimlerinde önlemler alınması, maske kullanımının teşvik edilmesi ve toplumun bilgilendirilmesi istendi.

Sonuç

İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği'nin açıklamaları, İstanbul'da Covid-19, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle sağlık sisteminin ciddi bir baskı altında olduğunu gösteriyor. Yoğun bakımlarda yer kalmaması ve acil servislerde olağandışı yoğunluklar yaşanması, salgının kontrol altına alınamadığına dair bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda gerekli önlemleri alarak salgının yayılımını kontrol altına alması ve sağlık sisteminin yükünü azaltması gerekiyor.

Etiketler :