İstanbul'da tüm binalar depreme karşı test edilecek

İstanbul'da tüm binalar depreme karşı test edilecek
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Risk Analiz Çalışması Hızlı Tarama Yöntemleri Projesi'nin tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla hayata geçirilen Deprem Seferberlik Eylem Planı doğrultusunda, ‘Yapı Tespit Taramaları’ çalışması başlıyor.

İBB Hızlı Tarama Yöntemi’nde 25 akademisyenden oluşan Danışma Kurulu’nun görüşleri ile geliştirilen projenin kentte bulunan 1 milyon 200 bin binanın 3 yıl içerisinde taraması hedefleniyor.

Ekrem İmamoğlu, Risk Analiz Çalışması Hızlı Tarama Yöntemleri Projesi'nin bugün gerçekleşen tanıtım toplantısında konuştu.

“Bizler, yapılan hiçbir şeyi yok saymıyoruz, ancak gelinen noktada, büyük tereddütlerin varlığı elbette ki üzücü” şeklinde başladı. “Depremi ben, hep bir seferberlik olarak tanımladım; hem de milli bir seferberlik olarak tanımladım. Böyle de tanımlamaya devam edeceğim” diyerek sözlerine başlayan İmamoğlu, şöyle devam etti;

“Bu işin kurumu, partisi yoktur. Arkadaşlarım, yanılmıyorsam 160 milyar lira civarında bir depremin bedeliyle ilgili bir tahminde bulundular. Teknik tahminleri fazla iyimser buluyorum açıkçası. Tabii ki canın bedeli yok zaten. Dile getirmek istemiyorum. On binlerce desem çok acın bir rakam. Ama daha fazlasını da demek zorunda olduğumu düşünüyorum İstanbul’un mevcut durumunda. 50-60 bin binanın -daire demiyorum- ciddi anlamda yıkım tehdidi altında olmasını buraya yazdığınızda, ‘On binlerce’ demenin yetmeyeceği bir riskle karşı karşıyayız. Ve ‘100 milyarlarca lira’ diyerek aslında buradaki bedeli tamamlamak istiyorum.

İstanbul depreminin bir Türkiye meselesi olduğunu, hatta Avrupa’da katıldığımı toplantılarda bir dünya meselesi olduğunun altını çizerek dile getirdim.”
İstanbul’un dünya emaneti bir kent olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Böylesi güzel bir kent bana göre dünyada yok. İstanbul, aynı zamanda global ekonominin yatırım yaptığı bir kent. Gerçekten bütünlükçü bir yatırıma ihtiyacı vardır bu meselenin çözümünün. Bütünlükçü çalışmadan kastım nedir?

Elbette ki; Türkiye’mizde var olan kurum ve kuruluşlar ve halk. İnsanımız bu işin içinde olmadığı taktirde, depremin çözümüyle ilgili ne konuşsak az. Bu konuda devletimiz, hükümetimiz, İBB, ilçe belediyeleri, özel sektör, bilim insanları, toplumun her kesimi, her kademesi ‘Ben, bu işin içinde var’ demelidir.

Tabiri caizse; bu şehri yöneten bizler ve bu ülkeyi yöneten herkesin, güne nasıl başlıyorlarsa, hangi cümlelerle başlıyorlarsa, ilk 3, ilk 4 hatırlaması gereken unsurlardan birisinin de ‘Ben bugün, olası İstanbul depremi için nasıl bir çalışma içinde oldum’ anlayışıyla hareket etmesi gerekir” ifadesini kullandı.

"Kim kusur işliyorsa, vatandaşa hesap versin"

“Çözümün, gerekiyorsa güçlendirme, yenilenme; mümkünse kentsel dönüşüm modeliyle yapılabilme arayışlarını üç aşamalı olarak gözden geçirmek zorundayız” diyen İmamoğlu, “Yenilemenin kolayca finansman modeliyle çok uygun olan semtler var.

Devreye o girecek. İnsanlar hiçbir başka arayışa motive edilmeyecek. Bir yerde plan mevzusu var ise hangi parti, hangi görüşe sahip, hangi binada kimin oturduğunu nereden biliyorsunuz? Bunun kapalı kapılar ardında tartışılmasını asla istemiyorum. Bu tür uygulamalar, değişiklikler, statüler, genelgeler, yönetmelikler meclis kararlarının olduğu her yeri naklen yayınlayın.

Buradaki konuşmalarımızın naklen yayınlanması gibi. Bugün iki siyasi partinin iki ilçe başkanı konuştu ve aynı şeyleri söylediler. Kim kusur işliyorsa, vatandaşa hesap versin. Bu üç aşamalı İstanbul’un bu riskten kurtulma modelini mutlaka hayata geçirme zorunluluğumuz var. 99 depremini yaşadığımızda sanki yeni bir şeymiş gibi öğrendik. Demek ki hissedilmeden anlaşılmıyor” dedi.

“Bu şehre harcanacak bir kuruş var ise harcanacağı şey bellidir; deprem. Kanal safsatası değil"

"Depremle ilgili sürecin çözümüne harcamayıp başka bir yere para harcamak bu millete ihanettir. Milletin canını hiçe saymak demektir. Yüz milyarlarca liralık tehdit dururken, bizim bu işi çözmemiz lazım. Hiç kimsenin buna hayır diyeceğini düşünmüyorum. Böylesi bir şeye gerek ve ihtiyaç yoktur. Zararlarını konuşmuyorum ama İstanbul’un gündeminden çıkartılıp, bütün bu kaynaklar depremle ilgili çözüme aktarılmalıdır"

Etiketler :