İstanbul’da bekçi şiddeti: Kaymakamlıktan açıklama

İstanbul Fatih'te bekçilerin yere yatırdığı bir vatandaşa kelepçe taktığı sırada ve duruma tepki gösteren kişiye şiddet uyguladığı anlar sosyal medyada tepki çekti. Fatih Kaymakamlığı, bekçiler hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Fatih’te çekilen videoda 4 bekçi, yere yatırdıkları kişiye sert müdahalede bulundu. Bir bekçi, olay yerine gelen bir başka kişinin üstüne yürüyor ve küfür ederek tekme savuruyor. Birkaç saniye sonra 3 el silah sesi duyuluyor.

 

Sosyal medyada tepki çeken videoya ilişkin Fatih Kaymakamlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, "Olay sırasında alkollü oldukları tespit edilen şahısların karakolda şikayetçi olmamaları üzerine, haklarında sokağa çıkma kısıtlamasına aykırı hareket etmekten idari işlem uygulanmıştır. Olaya müdahale eden görevli personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Fatih Kaymakamlığı'nın olaya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

"Bazı sosyal medya hesaplarında yayınlanan, güvenlik güçlerimizin kamu huzurunu bozan şahıslara yönelik müdahalesi ve kelepçe uygulamasına ilişkin görüntülere dair yapılan incelemelerde; Katip Kasım Mahallemizde bugün saat: 03.30 sıralarında bir kavga olayı meydana gelmiştir.  Görevlilerimizce şahıslara dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuş, ancak yapılan uyarıların dikkate alınmaması ve mukavemette bulunulması üzerine müdahale edilmiştir. Şahısların; Uyuşturucu Madde Ticareti, Görevli Memura Mukavemet, Kapkaç, Yağma (Gasp), Kumar Oynanması için Yer ve İmkan Sağlama suçlarından çok sayıda kayıtlarının olduğu tespit edilmiştir. Yakalanan şahıslardan Ş.B.’nin Uyuşturucu Madde Kullanmak ve Bulundurmak suçundan arandığı tespit edilmiş ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır. Olay sırasında alkollü oldukları tespit edilen şahısların karakolda şikayetçi olmamaları üzerine, haklarında sokağa çıkma kısıtlamasına aykırı hareket etmekten idari işlem uygulanmıştır. Olaya müdahale eden görevli personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır."