İstanbul'a Meteoroloji'nin ardından bir uyarı da AKOM'dan: Beklenen yağmur geliyor

İstanbul'a Meteoroloji'nin ardından bir uyarı da AKOM'dan: Beklenen yağmur geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre İstanbul’da bugün ve yarın sağanak geçişleri bekleniyor. Sağanak yağışa rağmen sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyretmeye devam edecek.

İstanbul'da bugün çoğunlukla bulutlu bir havanın hakim olması bekleniyor. Öğle saatlerine kadar yerel sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği, sıcaklıkların 29 derece civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

64f19c3186b2471a9894d0ac.webp

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan uyarıya göre İstanbul’da hafta sonu özellikle sabah saatlerinde kısa süreli, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri bekleniyor.

Açıklamada "Kuvvetli (20-50 km/s) kuzeyli rüzgârlar serinlik verse de sıcaklıkların önümüzdeki hafta 28-30°C aralığında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi, 15 Eylül’e kadar ise mevsim normalleri civarında veya 2 ila 4°C üzerinde olması bekleniyor" denildi.

whatsapp-image-2023-09-01-at-11-30-15.jpeg

MARMARA İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Marmara'nın kuzeydoğusu için kuvvetli gök gürültülü yağış uyarısında bulunuldu.

Genel Müdürlükten yapılan tahmine göre, sabah saatlerinden itibaren İstanbul'un boğaz kesimi ve doğusu ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde beklenen gök gürültülü sağanak yerel kuvvetli olacak. Kuvvetli yağışlar İstanbul'da öğle saatlerinde, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde ise öğleden sonra etkisini kaybedecek.

Ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Öte yandan, Prof. Dr. Orhan Şen de önemli uyarılar yaptı. Prof. Dr. Şen, hafta sonu için yaptığı uyarıda, "Cumartesi İç Ege'de, Pazar akşamı Orta ve Doğu Karadeniz'deki yağışlara dikkat. Su baskını ve taşkın yapabilir" dedi.

PROF. DR. ORHAN ŞEN'DEN UYARI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, önemli uyarılar yaptı. Prof. Dr. Şen, hafta sonu için yaptığı uyarıda "Cumartesi iç Ege'de, Pazar akşamı Orta ve Doğu Karadeniz'deki yağışlara dikkat. Su baskını ve taşkın yapabilir" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Şen, şu ifadeleri kullandı:
"Bugün İstanbul'un Boğaz ve Anadolu Yakası'ndaki yağış öğle bitecek. Ağva, Kandıra ve Karasu civarında gök gürültülü yağış öğleden sonra bitecek. Marmara, Karadeniz bölgesinde sıcaklık 3-4 derece azalacak. İstanbul 29, İzmir 33, Ankara 33, Antalya 30 derece...

AŞIRI SICAKLAR VE SICAK HAVA DALGASI GÖRÜNMÜYOR

Hafta sonu ve önümüzdeki hafta sıcaklıklar ortalamaya dönecek. Aşırı sıcaklar ve sıcak hava dalgası görünmüyor. Ege'de sıcaklık yüksek, bunaltıcı hava 2-3 gün daha devam edecek. Hafta sonu Marmara, Ege Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu'da yağış var.

PAZAR AKŞAMI ORTA VE DOĞU KARADENİZ'DEKİ YAĞIŞLARA DİKKAT

Cumartesi iç Ege'de, Pazar akşamı Orta ve Doğu Karadeniz'deki yağışlara dikkat. Su baskını ve taşkın yapabilir."

Etiketler :