İstanbul Valiliğinden Kurban Bayramı tedbirleri

İstanbul Valiliğinden Kurban Bayramı tedbirleri
İstanbul Valiliği, Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirleri resmi internet sitesinden açıkladı.

Valiliğin açıklamasında, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak temizlik, maske ve mesafe tedbirlerine uyulması gerektiği ifade edildi.

Bianet’in haberine göre Bayram süresince 581 trafik, 1529 asayiş, 188 motorize, 3 helikopter ekibi ve 17 bin 500 Emniyet Müdürlüğü personeli ile Jandarma ve Sahil Güvenlik ekipleri çalışacak.

Valilik ayrıca, “kurbanlık satışlarında dolandırıcılık ve sahte para kullanımına karşı dikkatli olunması” uyarısı yaptı.

Açık alanda bayramlaşma önerisi

“Kontrollü sosyal hayat” tedbirleri şöyle sıralandı:

  • Kaymakamlıklar tarafından ilçelerimizde yapılacak bayramlaşma programlarının zorunlu haller dışında açık alanlarda gerçekleştirilmesi; kapalı alanlarda gerçekleştirilmesi durumunda oturma düzeninin fiziki mesafe kuralına uygun olması; temizlik ve maske kurallarına riayet edilmesi; katılımcı sayısının kısıtlı ve program süresinin kısa tutulması gerekmektedir.
  • Arife günü ve bayram süresince yapılacak kabir ziyaretlerinde; Bayram ve Cuma namazlarında; AVM, alışveriş merkezleri ve pazar yerlerinde; gar, otogar, liman, havalimanı ve toplu taşıma araçlarında; piknik, mesire alanları, sahil ve plajlarda; ceza infaz kurumlarındaki açık görüşlerde Covid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetine izin verilen bütün iş yerlerinde gerekli güvenlik ve sağlık önlemleri alınacak.
  • Kurban satış ve kesim yerlerinde kontrol ve denetimlere ağırlık verilecek. İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleriyle başlatılan denetimler devam edecek.
  • İl ve 39 İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince görevlendirilen personel ile Acil Müdahale Ekipleri, 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaya devam edecektir.
  • İstanbul genelinde izinli 322 satış yeri ve 869 kesim yerinde bayram süresince İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde tam zamanlı Veteriner Hekimler görevlendirildi. Görevliler kurbanlık hayvanların yaş, kulak küpe ve belge kontrollerini yapacak.
  • Vatandaşlar kurbanlıklarını, belirlenen izinli kurbanlık satış yerlerinden almalı ve kesim yerlerinde kestirmeli, cadde, sokak ve park yeri gibi kamuya açık alanlarda kesim yapmamalı, aldıkları hayvanların kulak küpelerini, pasaportlarını ve doğum tarihlerini kontrol etmeli.
  • İl Sağlık Müdürlüğünce, sağlık kurumlarında yeteri kadar personel görevlendirilerek sağlık hizmeti verilmesi sağlanacak.
  • İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından; karayolu, raylı sistem, deniz ve havayolu ile yapılacak ulaşımın güvenli şekilde sağlanması amacıyla belirlenen denetim noktaları ile kara, deniz ve havadan 7/24 esasına göre denetim ve kontroller yapılacak.