İntihar mı cinayet mi? AKP'li Canikli'nin Rabia Naz soruşturmasında parmağı var mı?

İntihar mı cinayet mi? AKP'li Canikli'nin Rabia Naz soruşturmasında parmağı var mı?
GİRESUN'un Eynesil ilçesinde, geçen yıl 13 Nisan günü evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın (11) ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmaya müdahale ettiği yönünde suçlanan AK Parti İstanbul...

GİRESUN'un Eynesil ilçesinde, geçen yıl 13 Nisan günü evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın (11) ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmaya müdahale ettiği yönünde suçlanan AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Kendisinin dosyaya müdahale edip etmediğinin soruşturulmasını isteyen Canikli, sosyal medya paylaşımında "Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım" dedi.

Eynesil ilçesi Gümüşçay Mahallesi'nde geçen yıl 13 Nisan'da Rabia Naz Vatan, evinin önünde yaralı bulundu. Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan Vatan, kurtarılamadı. Rabia Naz'ın ölüm nedeni hala belirlenemedi. Yüksekten düştüğü ya da intihar ettiği öne sürülen küçük kızla ilgili Adli Tıp raporunda ölümün yüksekten düşme değil, 'bedensel travma' sonucu gerçekleştiğine yer verildi. Yaşanan olayda aile, kızlarına otomobil çarptığını, yaralı halde evin önüne bırakıldığını öne sürdü.

Baba Şaban Vatan, cinayetin üstünün örtülmesi için AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin talimat verdiğini öne sürdü. “Kızım trafik kazası geçirmiş. Ama geçirdiği trafik kazası ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım evimin yanında kan kaybından öldü” diyen baba Şaban Vatan, mahalleliden aldığı bilgiye göre, Emniyet’in konuyla ilgilenmediğini, ambulansın kamera kayıtlarının emniyet tarafından alınmadığını ve hatta silinmiş olduğunu söyledi.

Olaydan üç ay sonra siyah Doblo araçtan söz eden görgü tanığının ortaya çıktığını söyleyen baba Şaban VatanVatan, “Cemal Öztürk olaya bilerek suskun kaldı. Ama Nurettin Canikli olayı örtbas etti. Sabah Gazetesi 8 Kasım’da benim kızımın olayını sürmanşette duyurmuştu. Nurettin Canikli, Sabah Gazetesi'ni 8 Kasım’da bizzat aradı. Nurettin Canikli, Coşkun Somuncuoğlu’nun çok iyi bir ahbabı. Cemal Öztürk’ü ise 15 yıldır tanırım. Cemal Öztürk de bana, ‘sen savcıya inandırıcı gelememişsin’ dedi” şeklinde konuştu.

CANİKLİ'DEN AÇIKLAMA

Rabia Naz Vatan'ın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmaya müdahale ettiği yönünde hakkında suçlamalar yöneltildiğini belirten AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli de, twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Olayın tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılmasını isteyen Canikli, şu ifadeleri kullandı:

"Rabia Naz Vatan'ın vefatıyla ilgili olarak çok ağır suçlamalarla karşı karşıyayım. Soruşturma ile ilgili olarak dosyanın ve soruşturmanın kapatılması ile ilgili müdahalede bulunduğum iddia ediliyor. Bir kez daha çok net olarak söylüyorum. Bu olayla ilgili olarak en ufak bir müdahalem söz konusu değildir. Buradan soruşturma ile ilgili tüm kurumlara sesleniyorum. İlgili bakanlıklar ve yargıya sesleniyorum. Tüm bu iddiaları araştırın, soruşturun ve gerçek ne ise kamuoyu ile paylaşın. Şahsımın bu dosyaya müdahale edip etmediği konusunu da soruşturun. Bizde zaten yargıya başvurduk. Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım. Hakkımdaki yalan ve iftiralar deşifre olsun. Bahsedilen olay yargıya intikal etmiş yargı süreci devam etmektedir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından da idari soruşturma yapılmıştır. İlave olarak soruşturmaya müdahale ettiğimize ilişkin yalan ve iftiraların da soruşturulması için başvuruda bulunuyoruz"

GİRESUN BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmanın halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürüldüğünü, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasının devam ettiğini açıkladı.

Alan, yaptığı yazılı açıklamada, Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde meydana gelen ve Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili bazı basın yayın kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında "asılsız iddia ve şayialar görüldüğünü" ileri sürdü.

Başsavcı Alan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturma halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülmekte olup, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasına devam edilmektedir. Adli Tıp Kurumundan alınan raporlarda 'ölümün yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği' yönünde mütalaa verilmiştir. Soruşturma kapsamında birçok kişi dinlenmiş, olay mahallinde keşif icra edilerek bilirkişi incelemesi yaptırılmıştır. Küçük Rabia'nın ölümüyle ilgili intihar ve yüksekten düşme dahil her türlü ihtimal titizlikle araştırmaya devam edilmekte olup, yargı delillere ve oluşacak vicdani kanaatine dayalı olarak kararını verecektir."

İlgili Haberler
Etiketler :