İmamoğlu'nun avukatından açıklama: 'Limon kumpasına' ilişkin suç duyurusunda bulunduk

Mersin’in Erdemli ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'yu hedef alınarak çekilen sahte görüntülere ilişkin İmamoğlu'nun avukatı açıklama yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Nisan 2020 09:12
İmamoğlu'nun avukatından açıklama: 'Limon kumpasına' ilişkin suç duyurusunda bulunduk

Yandaş medyada dolaşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na kurulan limon kumpasının ardından, İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Avukat Polat, söz görüntüler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

Polat, "Bu organizasyon için çekim yaptığını tahmin ettiğimiz iki gazetecinin limon üreticisi kılığına girerek toplumu yanıltma girişimleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur." dedi.

Polat'ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar şu şekilde:

1- Müvekkilimiz sn. Ekrem İmamoğlu'nu karalamanın medyada özel olarak organize edildiği kamuoyunun malumudur. Bu organizasyon için çekim yaptığını tahmin ettiğimiz iki gazetecinin limon üreticisi kılığına girerek toplumu yanıltma girişimleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

2- Siyasi karşıtlık nedeniyle gerçeğe aykırı haber verilmesi, yargı kararlarında özel olarak ele alınmalıdır. Zira toplumun haber alma hakkı için getirilmiş geniş basın özgürlüğünün, güçlü olanın sorumluluktan muaf bir siyasi baskı aracı halini almasının sakıncaları çok fazladır.

3- Demokratik bir toplumun korunması için gerekli olan bu hususu yalnızca gerçeklik unsurunun ispat ölçüsü için önerdiğimizi vurgulamam gerekir. Bu husus basın meslek ilkelerine de uygundur. Siyasi karşıtlık, eleştiri amacı güden yayınlarda özel bir sınırlama sebebi olmamalıdır.

4- Ak Parti içindeki siyasi çekişmeler nedeniyle kendini göstermek istediklerini anladığımız bu kişilerin bu yolla prim kazanabileceğini düşünmeleri de bu eksiklikten kaynaklanmaktadır. Bu vesileyle yıllardır hukuki mücadelesini verdiğimiz bu meseleyi kamuoyuna aktarmak isterim.