''İlk koronavirüs vakası Bakan Koca'nın inisiyatifiyle gizlendi''

140journos'un Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin hazırladığı belgeselde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasındaki ilişkiye dair çeşitli iddialar yer aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2021 07:50
''İlk koronavirüs vakası Bakan Koca'nın inisiyatifiyle gizlendi''

Güvenlik nedeniyle bürokratın kimliğine yer verilmeyen belgeselde, bilgileri bir dublör anlattı ve "Üst düzey bir Türk bürokratla yapılan bu röportaj, haber kaynağının güvenliği nedeniyle bir dublörle birebir canlandırılmıştır" denildi.

Bürokrat videoda, Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne verileri eksik verdiğini öne sürdü. Türk Tabipleri Birliği (TTB)'nin bu konuda şikayet etmesi üzerine Türkiye'ye gelen DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile görüşmede, DSÖ seçimlerinde Türk adayın olmaması ve Kluge'nin destekleneceği bildirildi. DSÖ'nün, Türkiye bu nedenle yaptırım yapmadığı söylenen belgeselde, Kluge'nin Türkiye dönüşü konuşmasına da yer verildi. 

'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın özel sektörden geldiğini bu nedenle de salgın yönetimde bütün güç ve kontrolün altında olmasını istediğini' ifade eden 'bürokrat', "Özel sektörden gelen bir yönetici olması nedeniyle, bütün güç ve kontrolün kendi kontrolü altında olmasını istiyor. Bu şekilde bir krizi yönetemezsiniz" dedi. Türkiye'de tespit edilen ilk koronavirüs vakasının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın inisiyatifiyle gizlendiğini söyleyen bürokrat, Koca ve Soylu arasında siyasi bir çekişme olduğuna da dikkat çekti.

'Ankara’da siyasetçilerin ticari bağlantıları var'

Belgeselde gece yarısı ilan edilen ve krize neden olan sokağa çıkma yasağı görüntüleri akarken 'bürokrat' şunları öne sürdü:

"Aslında bütün bu yaşananların arkasında Bakan Soylu ile Bakan Koca arasındaki büyük bir çekişme yatıyordu. Bu devam eden sürtüşme de Soylu’nun elinde Bakan Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar olduğunu biliyorum. Sağlık Bakanlığı’nın veri sakladığına dair… İçişleri Bakanlığı’nın bu verileri alıp hazırlamasının bir anlamı vardı. Sen bir hata yapıyorsun, ben bunu alıp yukarıya da bildiriyorum. Toplumun da gözüne sokuyorum anlamına geliyordu. Tabii bu arada her şey yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ankara’da siyasetçilerin ticari bağlantıları var. Soylu ile kardeşi medikal sektöründe iş yapıyorlar bu arada anlayacağınız iki taraf arasındaki kavga çok büyük."