İBB kurban satış ve kesim tesisleri kurdu

İBB kurban satış ve kesim tesisleri kurdu
İBB, Anadolu ve Avrupa yakalarında 5 ayrı kurban kesim ve satış noktası kurdu. İBB, İstanbul Vakfı aracılığıyla kesilecek kurbanlarla binlerce ihtiyaç sahibine ulaşacak. Bu bayramda da toplu ulaşım ücretsiz olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Anadolu ve Avrupa yakalarında 5 ayrı kurban kesim ve satış noktası kurdu. İBB, İstanbul Vakfı aracılığıyla kesilecek kurbanlarla binlerce ihtiyaç sahibine ulaşacak. Her bayram olduğu gibi bu bayramda da toplu ulaşım ücretsiz olacak.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı’nda temizlikten kesim-satış hizmetlerine, ulaşımdan hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya kadar tüm hazırlıklar tamamlandı.

289 satış yeri 16 kesimhanede hizmet verilecek

Buna göre İBB, Avrupa Yakası’nda Kayaşehir ve Alibeyköy olmak üzere 2; Anadolu Yakası’nda ise Pendik, Sancaktepe ve Ataşehir olmak üzere 3 ayrı kurban satış ve kesim tesisi kurdu. Yaklaşık 232 bin 500 metrekarelik alana sahip olan tesisler, 289 kurban satış alanında (padok) ve 16 kesimhanede hizmet verecek.

1.jpg

Kesimler nasıl gerçekleşiyor?

İBB'den verilen bilgiye göre; kurbanlar, dini vecibelere dikkat edilerek, hijyenik ortamda veteriner hekimlerin gözetiminde kesiliyor. Bayramın birinci günü başlayan işlemler, bayramın üçüncü günü akşamına kadar devam ediyor. Kesim işlemleri noter huzurunda görsel kayıt altına alınarak yapılıyor. Kesimin tamamlanmasının ardından 3 gün dinlendirilen etler, kuşbaşı olarak pişirilip konserve haline getiriliyor. Geçtiğimiz yıl kolajenli et suyu da üretilen kurban işlemlerine bu yıl ilave işkembe ve kelle paça çorbası da eklenecek. Kurban derilerinin satışından elde edilen gelir, eğitime destek olarak kullanılacak.

Bayramda toplu ulaşım ücretsiz

Kurban Bayramı süresince 4 gün boyunca İBB’ye bağlı şehir içi tüm toplu taşıma araçlarında ulaşım ücretsiz olacak. Yoğunluk oluşmaması için ek tedbirler alınırken, İBB’nin Pendik ve Sancaktepe’deki kurban kesim alanlarına ve ihtiyaç duyulan mezarlıklara ek seferler düzenlenecek. Hatlarla ilgili ayrıntılı bilgiye iett.istanbul adresinden erişilebilecek.

Kaynak:ANKA