HDP'li 3 belediyeye daha kayyum atandı

HDP'li 3 belediyeye daha kayyum atandı

HDP yönetimindeki Batman’ın Beşiri ilçesinin İkiköprü Belediyesi ile Van’ın Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Batman’ın Beşiri ilçesinin İkiköprü Belediyesi ile Van’ın Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı.

 İkiköprü Belediyesi'ne askerler tarafından baskın yapıldı. Belediye binasını ablukaya alan askerlerin, hizmet binasında arama yaptığı öğrenildi. Belediyede arama devam ederken İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. İkiköprü Belediyesi Eş Başkanı Osman Karabulut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava gerekçe gösterilerek, görevden uzaklaştırıldı. Karabulut’un yerine Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı kayyum olarak atandı.

"Polis kapıları kırdı" iddiası

Van'da dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan Özalp Belediyesi Eş Başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç ile Başkale Belediyesi Eş Başkanı Erkan Acar'ın yerine de kayyum atandı. Örenci ve Almaç yerine Özalp Kaymakamı Abdulkadir Çelik, Acar yerine ise Başkale Kaymakamı Asım Solak kayyum olarak atandı.

Kayyım kararının resmi yazıyla Özalp Belediye Meclisi'ne bildiren polisin, belediye binasında dün akşam başlattığı aramanın devam ettiği aktarıldı. Kilitli kapıları kıran polis, Belediye Meclis üyelerinin binaya girişine izin vermedi.

Kayyum atandığına dair tebliğatın yapılmadığı Başkale'de ise belediye binası polis ablukasına alınmış durumda.

Dün gözaltına alınan Özalp Belediyesi Eş Başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç ile Başkale Belediyesi Eş Baskanı Erkan Acar, Muradiye Belediye Eş Başkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan hakkında avukat kısıtlılığı getirilmişti. "Örgüt üyeliği " ve "örgüt propagandası" iddiasıyla gözaltında bulunan 5 eş başkan İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor.

65 Belediye'den 27'sine kayyum

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3’ü büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı.

Son kayyum atamalarıyla partinin 3'ü büyükşehir 25 ilçe ve 2 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.