HDP binasını basan Onur Gencer, saldırıdan önce gözlem yapmış

HDP binasını basan Onur Gencer, saldırıdan önce gözlem yapmış
HDP İzmir il binasına saldıran ve Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer'in üç gün önce HDP binasına girerek görevliye “Ben komünistim, aranıza katılmak istiyorum. Burası çok kalabalık oluyor mu?” dediği öğrenildi.

İzmir’de HDP binasını basarak içeride bulunan Deniz Poyraz’ı katleden sağlık çalışanı Onur Gencer, polis sorgusunun ardından savcılık tarafından tutuklandı.

Saldırıdan 24 saat sonra yakalandıktan bir polisin 'Abicim adın ne?' dediği Onur Gencer tutuklandı.

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, Katliamdan üç gün önce HDP il binasına giren Gencer’in içeri girdikten sonra bir parti görevlisine “Ben komünistim. Aranıza katılmak istiyorum. Buraya gelip gidebilir miyim. Saz kursu veriyor musunuz” diye sorduğu, görevlinin ise “burada saz kursu verilmiyor” cevabını verdiği öğrenildi. Binanın çıkışında görevli ile karşılaşan Gencer, “Burası çok kalabalık oluyor mu” diyerek sorduğu görevlinin ise “Sabah 9-10 kişi oluyor” yönünde cevap vermediği belirlendi.

'Para için gitmeyeceği yol yok'

Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde ilk acil yardım teknisyeni iken göreve gelmediği için ihraç edildiği söylenen Onur Gencer’in hastane içerisinde de çelişkili hareketleri bulunduğu öğrenildi. Gencer’in belli bir sabit fikri olmadığını söyleyen çalışma arkadaşları “Cebine para koyduğunuz zaman gitmeyeceği yol yoktu” dedi.

Polisin görüntüleri aldıktan sonra sildiği iddia edildi 

Soruşturma ile ilgili binanın ve bölgedeki işyerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen polisin, olay saatine ait görüntüleri aldıktan sonra kayıtları sildiği iddia edildi. İzmir Valiliği ise  kayıtların silindiği ve bilgisayarlara format atıldığı iddiasının gerçek dışı olduğunu açıkladı.