Hastalık Söylentileriyle Sallanan Karabük Üniversitesi'nden Yeni Karar

Hastalık Söylentileriyle Sallanan Karabük Üniversitesi'nden Yeni Karar
Karabük Üniversitesi'nin itiraf sayfasında, bazı Türk öğrencilerin Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadıktan sonra HPV ve HIV kaptığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialar, şehirde ve üniversitede büyük bir paniğe ve endişeye yol açtı. İddiaların ardından üniversite yeni bir karar aldı. Karara göre üniversiteye kayıt olmak isteyen yabancı öğrencilerden artık Sağlık Raporu alınacak.

Karabük Üniversitesi'nde yabancı öğrenci sayısındaki artış, son dönemde gündemde önemli bir yer edindi. İnşaat mühendisliği bölümünde bulunan bir sınıfa ilişkin iddia edilen listede, 50 kişiden 48'inin yabancı uyruklu olması dikkat çekti. Bu durum, üniversitede yaşanan ilişkiler sonrası bazı Türk öğrencilerin HPV ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar şüphesi taşıdığı iddialarıyla daha da vahim bir boyut kazandı.

Bu iddiaların ardından harekete geçen Göç İdaresi Başkanlığı, mobil araçlarında yabancı uyruklu kişilerin sorgulamasını yapmaya başladı.

Bu gelişmeler, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Karabük Üniversitesi'nin itiraf sayfasında Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadığını iddia eden Türk öğrencilerin mesajları, toplumda büyük bir tartışma başlatmıştı. Bazı öğrenciler, HPV veya HIV şüphesiyle hastaneye başvurduklarını belirtmişlerdi.

Karabük Üniversitesi bir süredir sosyal medyanın ve kamuoyunun dilindi. Üniversitede okuyan Türk ve Afrikalı öğrenciler arasında yaşanan cinsel birliktelik nedeniyle kentte HIV ve HPV vakalarında artış olduğu iddia edilmişti.

Geçen günlerde Karabük Üniversitesi itiraf sayfasında Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadığını iddia eden Türk öğrencilerin mesajları, kamuoyunda büyük bir tartışma başlatmıştı. Kimi öğrenciler HPV, kimileri de HIV şüphesiyle hastaneye başvurduklarını iddia etmişti.

YABANCI ÖĞRENCİLERE SAĞLIK RAPORU ARTIK ZORUNLU

Skandal büyük ses getirirken Karabük Üniversitesi yetkilileri Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. Yabancı öğrencilerle ilgili yeni düzenlemeler getirildiğini dile getiren yetkililer, üniversiteye kayıt olmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilere Sağlık Raporu zorunluluğu getirildiğini duyurdu. Yetkililer şu açıklamayı yaptı:

hastalik-soylentileriyle-sallanan-karabuk-universitesinden-yeni-karar.webp

"Bu söylentilerin önüne geçmek için Şubat 2024'te aldığımız karar ile üniversitemize kayıt olmak isteyen tüm yabancı uyruklu öğrencilere Sağlık Kurulu Raporu alma zorunluluğu getirdik. Sağlık Kurulu Raporu almayan veya herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıyan öğrenciye kayıtlarımızı kapattık. İkinci bir adım ise daha önce yabancı uyruklu öğrenciler aracı şirketler kullanılarak üniversiteye geliyordu. Bu da çeşitli söylentileri beraberinde getiriyordu. Bunun önüne geçmek için artık aracı şirketleri devre dışı bıraktık."

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İDDİALARI YALANLAMIŞTI

Üniversitede ve kentte hastalığın arttığı iddiaların ardından Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, "Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır. İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır. Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir" açıklamasını yapmıştı.

hastalik-soylentileriyle-sallanan-karabuk-universitesinden-yeni-karar3.jpg

hastalik-soylentileriyle-sallanan-karabuk-universitesinden-yeni-karar2.jpg