halktv.com.tr ÖZEL | Üsküdar yine 'Hayır' diyecek mi? 

halktv.com.tr ÖZEL | Üsküdar yine 'Hayır'  diyecek mi? 
HALK TV- DENİZ IŞIK / Referandumda 'Hayır' çıkaran Üsküdar'da yerel seçim yarışı sert geçiyor. CHP'nin adayı Ahmet Kılıç, "Üsküdar'ı biz alacağız" diyor. 

Türkiye, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere son hızda hazırlanıyor. Seçime az süre kala biz de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın kendi kalesi saydığı Üsküdar'ı ziyaret ettik. CHP ve Millet İttifakı'nın adayı Ahmet Kılıç ile görüştük. Mütevazı bir ofiste bizi karşılayan Kılıç kendinden çok emin... 

Seçim stresine rağmen güleryüzlü bir başkan adayı Ahmet Kılıç. 41 yıldır ikamet ettiği bu ilçe için de pek çok proje tasarlamış. İlk hedefi ise son 10 yılda mağdur edilmiş Üsküdar halkına nefes aldırmak. İşte Kılıç'ın sorularımıza verdiği yanıtlar... 

 

-Üsküdar'da mevcut başkan Hilmi Türkmen AKP'den, eski başkanlardan Yılmaz Bayat Saadet Partisi'nden, oyuncu Güven Hokna ise DSP'den aday oldu. Rakipleriniz seçmenler tarafından az-çok bilinen isimler. Peki CHP-İYİ Parti ittifakının adayı Ahmet Kılıç kimdir? 

Ahmet Kılıç da 41 yıllık Üsküdarlı (Gülümsüyor). 35 yıldır  Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset yapan, 10 yıldır Üsküdar Belediye Meclis Üyeliği görevini sürdüren bir isim. Bilmeyenler olabilir; geçen dönem de CHP'den aday adayıydım.  1965 yılında Trabzon Maçka'da doğdum. İlkokulu, ortaokulu ve lisenin bir kısmını Trabzon'da okudum. 

Üniversite öğrencisi bir aday

1978'de ailemle birlikte Üsküdar'da geldik. 41 yıldır Üsküdar'dayım. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Şu anda da bu yaşımda Anadolu Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim.

-Üsküdar CHP'de kurucu üyeydiniz bildiğim kadarıyla... 

Tabii, 1992'de darbe ile kapatılan  Cumhuriyet Halk Partisi yeniden açıldı. Kapatılan partilerin haklarının iade sürecinde Üsküdar'da kurucu üyelik yaptım. 

Ama ondan önce Sosyal Demokrat Halkçı Partisi'nin üyesiydim. 30 yıl önce SHP döneminde Doktor Niyazi ile Üsküdar'da beraber siyaset yaptık, sokaklarda dolaştık ve Üsküdar'ı o dönem kazanmıştık. 

Aradan 30 yıl geçti, bu sefer yine CHP'nin, Üsküdar'ın bir evladı olarak tekrar yola çıktık.  Biz de Üsküdar örgütü,Millet İttifakı ve sokak ile partimizden aday olduk. 

 

-Ahmet Kılıç aday olmaya nasıl karar verdi? Aileniz bu kararı nasıl karşıladı? 

Ben beş yıl önce de aday adayıydım. O dönem başaramadık, olmadı. En az 5-6 yıldır adaylaşmak için çalışma yürütüyoruz. Uzun süredir Üsküdar'ın nabzını da tutmaya çalışıyordum.  Sokaklarda çalışma yaparken, "Seni belediye başkanı olarak görmek istiyoruz" talepleri, partimizin teveccühü ile aday olmaya karar verdim.  

Sağ olsun, ailem de partim de destek oldu. Büyük bir ailem var. Geçmişleri 70-80 yıldır Üsküdar'a dayanan bir ailem var. Ben 41 yıldır buradayım ama ailem daha eski. Hepsi arkamdalar, örgütüm arkamda. Üsküdarlı arkamda, sokak arkamda, inşallah bu ipi göğüsleyip bu bayrağı da Üsküdar'a inşallah dikeceğiz. 

 

-Üsküdar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi kalesi olarak gördüğü bir yer. Bunun yanında referandumda "Hayır"ın kazandığı da bir ilçe. Çalışmalarınız burada nasıl ilerliyor? Seçmen profili, temaslarınız ve geri dönüşler nasıl?

Benim profilim Üsküdar'a uyuyor. Üsküdar halkı da Ahmet Kılıç'ı belediye başkanı olarak görmek istiyor. Bu sadece benim istememle ya da birkaç kişinin istemesi ile olacak bir şey değil. Üsküdar halkı, örgüt karar verdi. Biz de onların düşüncelerine onların isteklerine cevap verdik. 

"Üsküdar bizim olacak"

Biz geçmişte Üsküdar olarak "Hayır"ı  çıkarmayı başardık. Cumhurbaşkanımız aynı zamanda bizim seçmenimiz. AK Parti Genel Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı. Ama Üsküdar bizim olacak inşallah.

 

deniz.jpgCHP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Ahmet Kılıç, arkadaşımız Deniz Işık'ın sorularını yanıtladı.

-Üsküdar'ın kamuoyuna yansıyan belli başlı birkaç sorunu var. Kirazlıtepe halkının imar problemi (Camileri yıkılmış, gazla müdahale edilmişti), Validebağ Korusu ve Acıbadem TİBAŞ Parkı'nda devam eden hukuki süreç, Ünalan Mahallesi'nde tek afet toplanma alanının satılması, arazilerin TÜRGEV gibi vakıflara cüzi miktarlarda verilmesi gibi. Bu konularla ilgili nasıl bir mücadele yöntemi geliştireceksiniz? 

Özellikle Üsküdar'ın çok büyük bir imar problemi var. Üsküdar, İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri, tarihi dokusu çok. Maalesef yorgun binalarımız çok. Üsküdar'ın bitişik nizam imara dayalı merkez mahallelerindeki imarla olan tüm sıkıntılarını çözeceğiz. Ada bazında anlaşarak Üsküdar'ı depreme hazırlıklı bir ilçe haline dönüştüreceğiz. Hiç kimsenin de cebinden 5 kuruş para çıkmayacak. Bu benim işim, ben bu işi iyi bilirim. 

"Usulsüzlükleri gözden geçireceğiz"

Kirazlıtepe'de başka bir şeyler dönüyor. Burada 182 dönümlük arazi riskli ilan edildi. Boğaz hattında aynı özellikleri taşıyan 16 mahallede değil de neden Kirazlıtepe'de? Yeni yapılan caminin olduğu alan burası. Bu mahallede yüzde 70'inde kaçak yapılaşma var, hiçbiri depreme dayanamayacak. Buradaki vatandaşlara muvafakatname imzalatıldı. İnsanlarımız okumamış, öyle imzalamışlar. Bu sözleşmeye göre buradaki vatandaşlara Türkiye'nin herhangi bir yerinden ev verebilecekler. Şimdi bazıları 'Yandım Allah' diyor. 'Sizlere üç-beş daire vereceğiz' diye kafalarını karıştırmışlar. Birçok usulsüzlük var aynı zamanda haklar da eşit değil. Kanunlara uyan vatandaş mağdur edilmiş durumda. 

"TOMA'larla yıktıkları bu mahallede insanlara evleri verilmeyecek"

Bizler tüm bu usulsüzlükleri gözden geçireceğiz öncelikle.  Gece, TOMA'larla, polislerle yıktılar burayı. Çünkü burada dönen başka hesaplar var.  Oradaki insanlara o konutlar verilmeyecek. Ben bunu gözlemliyorum. Başka yerlerden daireler verilecek. Türkiye'nin başka noktalarından evler verilecek. Bunu yarın öbür gün yaşayacağız. Ama biz iktidar olduğumuzda yerinde dönüşüm olarak yapacağız bu çalışmayı. Yani hiçbir yurttaşımız başka yere nakledilmeden özellikle olduğu noktada konut sahibi yapacağız. 

"Validebağlıları kutluyorum"

Validebağ'a, TİBAŞ'a gelince... TİBAŞ Parkı'nda 481 metrekare yanılmıyorsam belediye hizmet alanı vardır. Herhangi bir vakfa verilemez. Belediye hizmet alanı dışındaki inşaatlar yıkılacak biz iktidar olduğumuzda. Orası aslına uygun, projelendirilecek. 

Validebağ Gönüllüleri'ni de kutluyorum. Duyarlılıklarından dolayı biz de orada CHP olarak destek olduk. Orada asıl önemli olan kendi parkına, mekanlarına ve sorunlarına, kendi kültürüne ve tabiat varlıklarına sahip çıkılması olayıdır. Burada o bölge insanlarını gerçekten kutluyorum. 

Burayı Millet Parkı yapılacağı söyleniyor. Burası koru. Korunması gereken yer, yani küçük orman. Bir ormanı hayal edebiliyor musunuz? Ağaçlar devrilir, dallar kırılır ama yerli yerinde kalır. Validebağ Korusu'nun çok büyük bir özelliği vardır. Göçmen kuşlarının uğrak yeridir.  Bu bölgeyi kafanıza göre değiştiremezsiniz. 

-Validebağ'ı olduğu gibi muhafaza etmeyi planlıyorsunuz o zaman... 

Yürüme parkurları, spor aletlerinin bile konulacağı bir yer değil orası. Birinci dereceden SİT alanı. Orada hiçbir şey yapamazsınız. Bizim orada kirpilerimiz, sincaplarımız, kuşlarımız var. 4 binin üzerinde ağacımız var. Bunların hepsine sahip çıkacağız. Hepsini koruyacağız. 

 

Vakıflara verilen araziler incelenecek

Özellikle kamuya ait yapılan tüm o sözleşmeleri gözden geçireceğiz. Hepsine bakacağız, kime nasıl verilmiş, hangi amaçlarla kullanılıyor, hangi faaliyetler yürütülüyor. Hepsini değerlendireceğiz. Ben de biliyorum, ben de gözlemliyorum. Üsküdar'ın 41 yıl öncesini ben özlüyorum açıkçası. 

 

-Üsküdar'da 40 yıldır esnaflık yaptığınızı biliyorum. AKP'nin meydan projesi ile 400'e yakın esnaf mağdur oldu. Direnenler ise tehditlerle terk etmeye zorlanıyor. Bu konuda özel bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Üsküdar'da örnek veriyorum, kravat alabileceğimiz bir yer bile kalmadı merkezde özellikle. 40 yıl önce altı katlı mağazalar vardı. Bütün büyük mağazalar Üsküdar'dan kaçtı, gitti. Hepsini kaçırdık yok ettik, bunların hepsi sanki planlı yapılmış gibi gözüküyor. Bu işin bir arka plan var yani. Biz Üsküdar'ı imar ederken plansız programsız hiçbir adım atmayacağız. Mahalle meclislerimiz olacak, o mahalle meclisinde mahalleliler gereksinim neyse onun kararı alınacak ve kent konseylerine gelecek. Bunlar kararına bağlanıp belediye meclislerinde önerge haline dönüştürülüp uygulamaya geçeceğiz.
 
 

"Yatırımları günü kurtarmak adına yapıyoruz"

1988 sonlarına doğru tamamlanmış bir belediye binası vardı. 28 yılda yıkıldı. 28 yıl sonrayı bile görememiş onu oraya yapanlar. Koca bir alandır orası. Altına 4-5 kat otopark yapılabilirdi. Onun üzerine belediye inşa edilirdi, yağmur yağdığında belediyenin arşivi sular altında kaldı. Kaç kere su bastı. Düşünün. Birçok dosya yok oldu. 28 yıl sonra o belediye binası yıkıldı, çöpe attık. Biz o kadar zengin bir ülke değiliz. Yaptığımız o bütün yatırımları günü kurtarma adına yapıyoruz. İkinci yapmış olduğumuz hata ise hükümet konağıdır. Orası da çok büyük bir alandır ama onun da altında sadece 5 otomobillik yer vardır. Bakın yaklaşık orası 10 dönüme yakın arazidir. Dönemin belediye başkanına söylemiştim. Özellikle merkezde çok büyük bir otopark sıkıntısı var. 

"Bu çok hafriyat tutar, altından su çıkar" dedi. Bunlar günümüzde mesele mi? Hepsi çözüldü. 

-Denizin altından tünel geçirmiş bir hükümet oysa ki... 

Değil mi ama... Ekonomik hiçbir projemiz yok. Şimdi 10 yıl önce Üsküdarımızın nikah dairesini yeniledik. Bir tane yıktık, sattık... 'İlçeye hizmet etmiyor, insanlar burada nikahlarını kıymak istemiyorlar' diye yıkıldı. Yenisini yaptılar. Nevmekan olarak kullanılan yere şimdi. Projesine de dünya kadar para verildi.  Övündük durduk ama beş yıl hizmet yapamadı. Niye? Çünkü yine Üsküdar'ın ihtiyacını karşılayamadı.  Sonrasında yine küçük küçük nikah salonları yaptılar, onlar da ihtiyacı karşılamayacak. Biz Üsküdar'da kalıcı projeler yapacağız. Nasıl İstanbul Üniversitesi yapılmış ihtiyaçları karşılıyor. 500 yıl daha geçse eğitimi karşılayabilecek. Bizim de projelerimiz aynen böyle olacak. 3-5 yılda çöpe atacağımız projeler olmayacak. 

 

-Kartal'da geçtiğimiz ayda yaşanan felakette 21 vatandaşımız öldü. Projelerinize baktığımda yoğunluklu olarak depreme ilişkin projeler ve gençlere yoğunlaştığınızı görüyorum. Projelerinizden bahseder misiniz? 

Bizim hedefimiz Üsküdar'ı depreme dayanıklı hale getirmek. Deprem toplanma alanı olarak hazırlık yapmamız lazım ama bundan önce asıl yapacağımız hizmet Üsküdar'ı, Üsküdarlıyı depreme hazırlamak. O depreme kadar dönüştürebildiğimiz kadar binayı dönüştürmeliyiz. Üsküdar'da 70-80 yıllık binalarımız artık çok yorgun. Bunların tespitini yapacağız. 

"Çözümü sadece kağıt üzerinde sunuyorlar"

Kartal'da yaşadıklarımızı yaşamama adına bir an önce dönüşümü başlatacağız. Ülke olarak bu konuda hiçbir çabamız yok. Sürekli kanun çıkarıyoruz ama uygulama yok. Çürük binaların çoğu imar barışına başvurmuş bunlar çözüm değil. Çözümü sadece kağıt üzerinde sunuyorlar. 

"Üsküdar'ın belediye başkanlarının hayalini biz gerçekleştireceğiz"

Çamlıca- Beylerbeyi arasında teleferik projemiz var. Bugüne kadar Üsküdar belediye başkanlarının hepsinin hayaliydi ama biz gerçekleştireceğiz inşallah.  

 

-Projeleriniz yatırım gerektiren projeler. Belediyenin bunu karşılayacak bütçesi var mı?

700 milyon civarında ödeneğimiz var. Sosyal yardımlarımızı iki katına çıkarabilirsek Üsküdar'ı uçuracağız. (Gülümsüyor)

"Gençleri cemaatlerinden elinden kurtaracağız"

Gençlerimizi cemaatlerin elinden, merdiven altı yurtlardan alacağız. Bunun için 5 yurt projemiz var. 

 

SOKAK, "BU İŞ BİTTİ" DİYOR

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez bu seçimlerde anketlere güvenmediğini dile getirdi. Anketlerde önde gözüküyorsunuz. Siz anketlere güveniyor musunuz? Kendi yaptırdığınız bir anket var mı? 

Bizim genel merkezimiz ve Ekrem Bey anket yaptırıyor. Biz de iki gün önce bir anket başvurusunda bulunduk. Sonuçları elimize geçmedi daha. Ama AK Parti'nin yaptırdığı iki ankette de öndeyiz. Ben zaten sokakta Üsküdar'ı 30 yıl önce kazandığımız havayı görüyorum. Sokak, 'Bu iş bitti diyor. Büyükşehir için de aynı şeyi söylüyor. 

İmamoğlu başkanım Üsküdar'da benden de önde gözüküyor. İtiraf edeyim; ben bu kadar beklemiyordum. Ben 40 yıllık Üsküdarlı olmama rağmen demek ki bazı yerlerde Ekrem Bey'e yetişememişim. (Gülüyor) 

"Ekrem Bey herkesin gönlün, fethetmiş"

Belediye başkanlığı Ekrem Bey için çok iyi tecrübe olmuş görünen o ki. Herkesin gönlünü fethetmiş durumda. Bütün Türkiye'nin Ekrem Bey'den yararlanacağı görüşündeyim. 

-AKP'li rakibiniz Hilmi Türkmen'in ismi çalışmalarda daha geri planda tutuluyor. Daha çok Binali Bey'i önde görüyoruz. Sizce bu bilinçli bir tercih mi? Bu konudaki görüşünüz nedir?

AKP'nin çalışmalarını tabii bilemiyorum. 10 yıldır Hilmi Türkmen Başkanı tanırım, belediyede görev yaptık birlikte. Burada belediye başkanlığı yapmak öyle kolay değil. Sıkıntıları, sorunları çok olan bir ilçemiz. Üsküdar, CHP'li bir belediye başkanının elinde bugünden bunu görüyorum. Yine de kendisine başarılar diliyorum. 

"Halkın vergileri ile bu kadar savurganlık olmamalı"

-Hilmi Türkmen'in basında pek çok projesi yer aldı, kütüphane, Nevmekan gibi. Siz bu kadar bütçe harcanan projeleri doğru buluyor musunuz? 

Burada yapılan birkaç büyük hata var. Bunları zaten kabullenemiyorum. Bunlardan biri de gemi projesidir. Üsküdar'ın bu gemiye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bütün arkadaşlarıma sordum, 3-4 kişi bir kere faydalanmış. Bu geminin günlük kontak açmadan masrafı 3 yıl önce 12 bin TL idi. Altını çiziyorum hiç hareket etmeden. Yazık, günah ya! Bu halkın vergileri ile bu kadar savurganlık olmamalı. Bu tür projelere sıcak bakmıyoruz. 

12 ya da 17 milyona yaptırdı bu gemiyi. Satsak 2 milyon TL eder veya etmez. Bu kadar hesapsızlık olabilir mi? Biz bu hizmeti kiralama ile halledemez miydik? Üsküdar'dan başka İstanbul'da hiçbir belediyenin gemisi yok. O belediyelerde yok da biz neden yaptık?

Kültür evleri güzel ama herkesin yararlanacağı kültür evleri olmalı, şova yönelik olmamalı. Yani Kirazlıtepe'deki yurttaşımın da Salacaklıların da ulaşabileceği şekilde olmalı. Biz halka hizmet edeceğiz. Üsküdarlı nefes alacak. 

- Seçimi kazanırsanız ilk icraatınız ne olacak?

İlk olarak Üsküdar'da barışı tesis edeceğiz. Halk ile belediye küskün. Bakın her gün belediyenin önünde eylem var. Her mahallede bir kavgası var. Barışı tesis ettikten sonra Kirazlıtepelilere söz verdim. O molozlardan kurtaracağız. İnşaat başlatılana kadar yeşil  bir yere dönüştüreceğiz. Burası Uganda Cumhuriyet değil, yasaları var. O hukuk neyi emrediyorsa onu yapacağız. Mahkemeler biri iptal ediyor, belediye aynı gün başka ruhsat veriyor. Ben de inşaat işiyle uğraşıyorum. Bir günde ruhsat vermenin imkanı yok. Hepsini gözden geçireceğiz. 

"Sandık güvenliği konusundaki dedikodulara itibar etmeyin"

Son olarak söylemek istediğimi iki konu var. Birincisi sandık güvenliği ile ilgili dedikodulara itibar etmesinler. Her sandıkta görevlimiz var. 

"Kartlılar kendilerine şimdiden iş baksınlar"

Seçimleri kazandıktan sonra belediye işçileri, memurlar rahat olsunlar. Hiçbir çalışan işinden olmayacak. Sadece kartlılar var, hiç uğramıyorlar. Onlar şimdiden kendilerine iş baksınlar. 

Ezan yalanı

Taksim'de geçtiğimiz günlerde ezana saygısızlık yapıldığı iddia edilmiş. Bu iddiaları yayanların oyununa gelmemek lazım. Bu ülkede dine, ezana en büyük hizmeti CHP yapmıştır. Hiçbir CHP'li bu ülkenin dini, bayrağı ile oynamaz. Biz parti olarak bütün inançlara en saygılı partiyiz. Böyle bir şey gerçekten olsa cımbızla çeker gibi bulurlardı. 

Etiketler :