'Halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazla'

'Halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazla'

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin “halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazladır” dedi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, TÜİK’in açıkladığı nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Halkın hissettiği enflasyonun resmi rakamların iki katından fazla olduğunu hatırlatan Çanakcı, "Hükumetin vahim hataları ve yanlış politikaları maalesef artık enflasyondaki yüzde artışlara değil, en kıymetli değerimiz olan vatandaşlarımızın hayatlarına yansıyor. Günler, vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı nedeniyle hayatlarına son verdiği haberlerini, yüreklerimiz yanarak okumakla geçiyor. Yurtiçi üretici fiyatlarında artış yüzde 35’i aştı, çekirdek enflasyon göstergelerindeki bozulma sürüyor. Hükumete, kurumlara ve politikalara güven kalmadı" dedi.  

TÜİK'in verilerinin hem tüketici fiyatları (TÜFE) hem yurt içi üretici fiyatlarında (Yİ-ÜFE) yaşanan artışın ekonomik tablonun kötüye gittiğini gösterdiğini söyleyen Çanakçı, "Enflasyonun önümüzdeki dönemdeki görünümüne ilişkin endişeler de ciddi biçimde artıyor. Hükumet, sorunları görmezlikten gelme ve inkâr etme anlayışını terk edip, ülkemizin kaynaklarını yandaş gruplar ve rant projeleri için heba etmek yerine halkımızın gerçek ihtiyaçları için kullanmalıdır. TÜFE’deki aylık artış yüzde 1,7; yıllık artış ise yüzde 17,1 oldu. Yurtiçi üretici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 4,3; yıllık artış ise yüzde 35,2 oldu. Yurtiçi üretici fiyatları yıllık artış hızı bir yıl içinde 30 puana yakın artış gösterdi" ifadelerini kullandı. Çanakçı şunları söyledi:

İlk dört aylık enflasyon TÜFE’de yüzde 5,5; Yİ-ÜFE’de ise yüzde 12,9 seviyesinde. Hatırlanacağı üzere, hükumet memurlarımıza bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3’lük bir zam vermişti. Bu veriler, TÜİK’in bastırılmış ve makyajlanmış verilerine göre bile hayat pahalılığının ulaştığı dayanılmaz boyutu ortaya koymaktadır. Yapılan bağımsız enflasyon hesaplamalarına ve anketlere göre halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazladır.