Gözaltına alınan DİSK üyeleri serbest bırakıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim Meydanı'na çıkmak istedi. Ancak polis müdahalede bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2020 23:08
Gözaltına alınan DİSK üyeleri serbest bırakıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim Meydanı'na çelenk bırakmak isteyen işçilere, genel merkezleri önünde polis müdahalede bulundu.

DİSK Genel Merkezi'nin önünü ablukaya alan polis, her iş kolunu temsilen birer kişinin Taksim'e yürümesini engelledi. İşçiler, DİSK Genel Merkezi önünde gözaltına alındıklarını duyurdu.

DİSK Genel Başkanı da gözaltında

DİSK, Twitter hesabından paylaştığı mesajda; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 25 işçinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltına alınan isimlerden bazıları şöyle:

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Limter-İş Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut.

İstanbul Valiliğinden açıklama

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada gözaltı işlemi yapılanların ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakıldığı duyuruldu.

Açıklama şöyle:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmak üzere Valiliğimize 9 başvuru yapılmıştır. Konfederasyonlar ve sendikalar tarafından yapılan başvurular Valiliğimizce değerlendirilerek, sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla tamamına izin verilmiş ve bu izninin kapsamı önceden kendilerine bildirilmiştir.

 

Bazı sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve konfederasyonlar tarafından 30 Nisan 2020 tarihinde Kazancı Yokuşu’na bu kapsamda çiçek bırakılmıştır. Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakma talebiyle başvuru yapan Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen., Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen. ve Türk-İş, önceden kararlaştırılan şekilde bugün faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir.

 

Ancak; Disk Genel Merkez Binası’ndaki sendika yetkilileri tarafından, çelenk bırakmak için toplu olarak Taksim Meydanı’na yürümek istedikleri bildirilmiştir. Talepte bulunanlara; Covid-19 Salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı olduğu, yapılmak istenen yürüyüşün sosyal mesafenin korunmasıyla ilgili kurallara uygun olmadığı, diğer sendikaların yaptığı gibi kendi özel araçlarıyla gidebilecekleri, eğer ihtiyaç duyuluyorsa temin edilen aracı da kullanabilecekleri izah edilmiştir.

 

Bütün bunlara rağmen; Taksim Meydanı’na yürümekte ısrar ederek, yapılan yasal uyarıları kabul etmeyen ve görevli polis memurlarına mukavemette bulunan gruba Cumhuriyet Savcılığı talimatı ile gözaltı işlemi yapılmıştır.

 

Gözaltı işlemi yapılanlar, ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kadıköy'de pankart açan 8 kişiye gözaltı

Kadıköy Rıhtımı'nda pankart açan Umut-Sen ve İnşaat-İş Sendikası üyesi 8 kişi gözaltına alındı.

kadikoygozalti.jpg