Göreme Vadisi'nin milli park statüsünden çıkartılması hakkında CHP Milletvekili Sarıkaya'dan önemli açıklamalar

Göreme Vadisi'nin milli park statüsünden çıkartılması hakkında CHP Milletvekili Sarıkaya'dan önemli açıklamalar

CHP'nin 41 yıl aradan sonra Nevşehir'den çıkarttığı ilk milletvekili olan Faruk Sarıkaya, Göreme Vadisi'nin milli park statüsünden çıkartılmasıyla ilgili olarak Halk TV'ye konuştu. Sarıkaya, "Rant artınca o bölgeye çöreklenmek istiyorlar" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıkaya, Göreme Vadisi'nin milli park statüsünden çıkartılmasıyla ilgili olarak Halk TV'den Ali Isıyel'in sorularını yanıtladı. Sarıkaya, iktidarın iddia ettiği gibi bu durumun 'yetki karmaşasını ortadan kaldırmak' olmadığını belirterek "Biz zaten Kapadokya Bölgesi Alan Yasasını çıkarttık. Bununla yetki karmaşası ortadan kalktı." dedi.

Sarıkaya, iktidarın yandaş sermayeye alan açmak için bölgeyi milli park statüsünden kaldırdığını da ifade ederek; yakın zamanda bazı CHP milletvekilleriyle birlikte bölgeye giderek basın açıklamasında bulunacaklarını da belirtti.

Sarıkaya'nın açıklamaları şöyle:

İktidar kanadı bu kararnameyi, "Yetki karmaşasını ortadan kaldırdık" diyerek savunuyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cumhurbaşkanlığının 1673 sayılı kararnamesiyle Göreme Vadisi çevresindeki milli park statüsünde bulunan alan, bu statüden çıkartıldı. Amaç, AKP'nin iddia ettiği gibi yetki karmaşasını ortadan kaldırmak olsaydı, biz zaten Kapadokya Bölgesi Alan Yasasını kısa bir süre önce Meclis'ten çıkarttık. Bunların tek amaçları var o da tabiri caizse rant artınca o bölgeye çöreklenmek.

Bunların amacı iddia ettikleri gibi yetki karmaşasını ortadan kaldırmak değil. Kapadokya bölgesinde son zamanlarda turizm geliri ve oda fiyatları artmaya başladı. Bunun üzerine, yandaş sermayelerine alan açmak için Göreme Vadisi'ni milli park statüsünden çıkarttılar. Çünkü çok iyi biliyorlar ki, milli park statüsünde olan bir yere bir çivi dahi çakamazlar.

"YAPTIKLARI, YAPACAKLARININ GÖSTERGESİ"

Peki diyeceksiniz ki "Faruk Bey bunu nereden biliyorsunuz? Bu niyet okumak değil mi?". Değil. Bu bölgede balon uçuşları yapılıyor. Balon uçuşlarının fiyatları da çok yüksek. 150 eurodan başlıyor. Buraya yeni firmalar uçuş izni almak istedi ama yetkili kurum hâlihazırda uçuşların çok fazla olması nedeniyle kazalar olabilir gerekçesiyle izin vermedi. Doğru da bir karar verdiler. Fakat sonra iktidara yakın bir şirket uçuş için müracatta bulundu. Bu şirkete izin belgesi verildi ama hâlâ bunu açıklayamıyorlar. Bunların yaptıkları, yapacaklarının göstergesi.

Bu konuda nasıl bir adım atmayı planlıyorsunuz?

Ben bir CHP Milletvekili olarak Göreme Belediye Başkanı ile de görüştüm. Kendisi şu an Japonya'da. Döndüğü zaman Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Hanım ve birkaç milletvekilimiz ile birlikte bu bölgeye giderek bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Zaman olursa bugün, olmazsa da yarın bu konuyu Meclis'te de gündeme getirerek bir açıklamada bulunacağım.

İlgili Haberler