Halk TV Canlı Yayın
FETÖ sanığı, 76 kişiyi deşifre edince tahliye edildi
ERZURUM'da FETÖ/PDY'nin yurt-okul yapılanmasını sağlayan şirketin ortakları ve bu yurtlarda çalışan 9 kişinin yargılandığı davada karar çıktı

ERZURUM'da FETÖ/PDY'nin yurt-okul yapılanmasını sağlayan şirketin ortakları ve bu yurtlarda çalışan 9 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Sanıkladan 2'si beraat ederken, diğer 7 sanık, 1 yıl 6 ay 22 gün ile 7,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Gözaltına alındığı tarihte deşifre ettiği 76 kişinin tamamının doğru çıkması nedeniyle mahkeme, 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezana çarptırdığı Osman Dolar'ın tahliyesine karar verdi.

76 kişiyi deşifre etti, tahliye edildi

Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)- 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgüte ait yurt-okul yapılanmasını sağlayan Akif Eğitim Yayın ve Ticaret Limited Şirketi'nin ortaklarına ve şirket bünyesindeki Irmak Pansiyon yetkililerine yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda şirket ortakları Osman Dolar, Mustafa Zengin, Fatih K., Feridun B. ile yurt müdürleri Bilal Karataş, İbrahim Taşdemir, muhasebeci Necmi Duman ve kat sorumlusu Metin Gökçe ve Osman Dolar'ın kardeşi Kadir Dolar gözaltına alındı. Hazırlanan iddianamede, Osman Dolar'ın FETÖ/PDY'ye yakınlığı ile bilinen işadamları tarafından oluşturulan Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (DASİDAF) başkanlığı yaptığı dönemde örgüte ait okulların kapatılması kararına karşı açıklamalar yaptığına değinildi.

Örgüt yurtlarında kalan öğrencilerin ifadelerine yer verilen iddianamede "Alınan öğrenci ifadelerinden, tüm yurtların FETÖ/PDY propagandası amacıyla kullanıldığı, terör örgütününün eleman temin etme ve yetiştirme merkezleri olarak kulllanıldığı anlaşılmıştır" denildi.

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen karar duruşmasında tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Son sözleri sorulan sanıklar, tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Fatih K. ile Feridun B.'nin 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beraatini kararlaştırdı. Heyet, aynı suçtan İbrahim Taşdemir ile Mustafa Zengin'i 7,5 yıl hapis cezasına çarptırdı ve hükümle birlikte tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Mahkeme, etkin pişmanlıktan yararlanan Kadir Dolar'ı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına mahkum etti ve cezasını erteledi. Necmi Duman ise 'silahlı terör örgütüne yardım' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Osman Dolar'ın yöneticilik suçunun üyelik kapsamında kaldığını dikkate alarak önce 9 yıl hapis cezasına mahkum etti. Cezayı yarı oranda arttırak 13,5 yıla çıkaran mahkeme heyeti, Osman Dolar'ın etkin pişmanlık kapsamında önemli bilgiler verdiğini dikkate alarak cezası 6 yıl 9 aya düşürdü. İyi hal indirimi uygulayan heyet, Osman Dolar'ın cezasını 5 yıl 7 ay 15 gün hapse indirdi. Heyet, Osman Dolar'ın gözaltına alındığı 2016 yılı Ağustos ayında örgütün deşifresine yönelik ismini verdiği 76 kişinin de tümünün doğru çıkmasını göz önünde bulundurarak yurt dışı yasağıyla tahliyesini uygun buldu.

Osman Dolar'ın deşifre ettiği ve tamamın doğru çıktığı üyesi sayısının Erzurum'daki FETÖ davalarında rekor olduğu belirtildi.