Fener Rum Patrikhanesi Papazının Yasak Aşkı Kiliseyi Ayaklandırdı: Gizli Nikah Paylaşılan Videolarla Ortaya Çıktı

Fener Rum Patrikhanesi Papazının Yasak Aşkı Kiliseyi Ayaklandırdı: Gizli Nikah Paylaşılan Videolarla Ortaya Çıktı
Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlı Beyoğlu Aziz Konstantinos ve Eleni Kilisesi'nde papazlık yapan Dimitri Mayaoğlu'nun gerçekleştirdiği düğün kiliseyi ayaklandırdı. Ortodoks teamüllerine göre bir kişinin papaz olduktan sonra evlenmesi yasak. Ancak Mayaoğlu'nun gizli nikahı sosyal medyada paylaşılan videolarla ortaya çıkınca kilise cemaati ayaklandı. Papaz aforoz edilebilir.

Dimitri Mayaoğlu'nun Beyoğlu'ndaki Aziz Konstantinos ve Eleni Kilisesi'nde düzenlediği düğün, Fener Rum Patrikhanesi'nde tartışmalara yol açtı.

papazin-yasak-aski-kiliseyi-ayaklandirdi5.jpg

Sabah'tan Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre Mayaoğlu'nun, Kilise'nin teamüllerine aykırı olarak gerçekleştirdiği ikinci evliliği nedeniyle nasıl bir karar alınacağı merak ediliyor. Ortodoks kurallarına göre, bir papazın göreve başlamadan önce evli olması mümkün olabilirken, papaz olarak görev yaparken yeni bir evlilik yapması kiliseden aforoz edilmesine neden olabilir.

papazin-yasak-aski-kiliseyi-ayaklandirdi3.webp

GİZLİ EVLİLİK VİDEOLARLA ORTAYA ÇIKTI

Mayaoğlu'nun Gökçeada'da düzenlenen düğünü, sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı ve bu durum kilise cemaatinin dikkatini çekti. Kiliseye bağlı bir mekanın düğünü paylaşmasıyla cemaat, papazın evliliğinden haberdar oldu ve tepki gösterdi.

papazin-yasak-aski-kiliseyi-ayaklandirdi2.webp

Fener Rum Patrikhanesi'nin nasıl bir tavrı benimseyeceği konusu, Kilise camiasında büyük bir merak konusu haline geldi. Papaz bu durumdan dolayı aforoz bile edilebilir.

0x0-papazin-yasak-aski-kiliseyi-karistirdi-cemaat-sosyal-medyadan-ogrendi-1718594274601.webp

Konstantin ve Eleni Kilisesi, Beyoğlu Rum Ortodoks Vakfı'na ait olup bölgenin tarihi yapılarından biri olarak bilinir. 1856-1861 yılları arasında inşa edilen kilise, İstanbul'un sembolik yapılardan biri olarak önem taşıyor ve ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

papazin-yasak-aski-kiliseyi-ayaklandirdi7.jpg

Özellikle geçtiğimiz yıl Papa Françesko'nun rahiplerin evlenebileceğine yönelik açıklamaları, Katolik Kilisesi içinde benzer tartışmalara neden olmuştu. Ancak Ortodoks Kilisesi, bu konuda farklı bir tutum sergileyerek rahiplerin evlenme konusunda daha sıkı kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyor.