Faili meçhul yakınlarından İkbal Eren ve Mikail Kırbayır da Adalet Kurultay’ında

Faili meçhul yakınlarından İkbal Eren ve Mikail Kırbayır da Adalet Kurultay’ında
CHP’nin Çanakkale’de başlayan Adalet Kampının ilk gün konukları arasında, yarım asrı aşan süredir kayıplarını arayan aileler yer aldı

CHP’nin Çanakkale’de başlayan Adalet Kampının ilk gün konukları arasında, yarım asrı aşan süredir kayıplarını arayan aileler yer aldı. Berfo Ana’nın oğlu Mikail Kırbayır ve 1980’de öldürülen Hayrettin Eren’in ablası İkbal Eren Adalet Kampında yarım asrı aşkın faili meçhul hikayelerini anlattılar.

Adalet Kampının ilk gün katılımcıları, kayıp aileleriydi. Yaşanmış Olaylar başlığında, katılımcılarla buluşan kayıp aileleri, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da izlediği panelde yıllardır yaşadıklarını anlattı.

1980’de gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in ablası İkbal Eren, üzerinde kardeşinin resminin bulunduğu tişörtle çıktı kürsüye. Eren, 37 yıldır aile olarak, 22 yıldır da sokaklarda hak ve adalet arıyoruz. 37 yıl önce 20 Kasım 1980’de cuntacı generaller tarafından ağabeyim Hayrettin gözaltına alındı. Haşim İşcan geçidinde gözaltına alınarak, karakola götürüldü. Biz ardından karakola gittik ve onlar ‘Hayrettin’i gözaltına almadık’ dediler. Böyle başladı bu kayıp öyküsü ve diğer kayıp öykülerinde de olduğu gibi kendisinden bir daha haber alınamadı”sözleriyle, yaşadıklarını anlattı.

“DÖNEMİN İÇİŞLERİ BAKANI, CUMHURBAŞKANI SORUMLU VE SUÇLUDUR”

Eren, “Hayrettin’i gözaltına alanlar, o gün o karakolda olanlar, dönemin İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı, hepsi bu olaydan sorumlu ve suçludur. Ama onlar kadar sosyal demokrat partiler SHP, CHP de bu olaylardan sorumludur. Çünkü Meclisteydiler, Hükümet ortaklıkları yaptılar ama kayıp yakınlarını görmezden geldiler” diye konuştu.

“37 YILDIR PSİKOLOJİK İŞKENCE DEVAM EDİYOR”

Berfo Ana’nın oğlu, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır da kürsüden yaşadıklarını anlattı. Kırbayır davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yazı yazan Türkiye’nin, “Berfo Ana öldü, dava düşsün” talebinde bulunduğunu söyleyen Kırbayır, “Biz yıllarca ağabeyimi aradık Kırbayır davasınının takipçisiyiz” dedi. Kırbayır, 37 yıldır psikolojik işkencenin devam ettiğini söylerken, bugün 12 Eylül zihniyetinin devam ettiğini söyledi. Kırbayır, konuşmasını, “Demokrasi ve özgürlük için mahpusta, zindanda direnenlere selam olsun. Hukuk ve adalet için yollara düşenlere selam olsun” dedi.

Panelde, Veli Saçılık da bir konuşma yaptı. Konuşmasında cezaevlerine yapılan operasyon kapsamında kolunun iş makinesiyle koparıldığını ve iki gün sonra kolunun bir köpeğin ağzında bulunduğunu anımsatan Saçılık, “Kolumu koparırken iş makinesi önümdeki duvarı yıkıyordu. O duvarın parasını şimdi benden istiyorlar. O parayı vermeyeceğim” dedi. Saçılık bunları söylerken, katılımcılar “Yuh yuh” diye seslendi. Saçılık, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün kampa gelmediği anımsatılınca, “Benim geleceğimi duyunca Hikmet Sami Türk hasta olmuş” dedi.

Etiketler :