Erdoğan’dan büyük marketlere: Üzerine gideceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu'na katılmadan önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan, fahiş fiyatlara denetim konusunda, "Fiyat artışlarında bir suistimal varsa takiple, denetimle bu zulmün önüne geçeceğiz. Zincir marketler, ciddi şekilde denetlenecek. Fiyat farkı ortadan kalkacak" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Eylül 2021 13:53
Erdoğan’dan büyük marketlere: Üzerine gideceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan açıklamalarından satır başları;

"Görüşmelerin ilk gününde 21 Eylül'de BM Genel Kurulu'na hitap edeceğim. BM'nin gündeminde yer alan temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağım.

BM Genel Sekreterinin yanı sıra çok sayıda devlet başkanı ile ikili görüşmelerim olacak. ABD'deki vatandaşlarımızla bir araya geleceğim. ABD'deki bazı baın yayın organı temsilcileriyle mülakatlar gerçekleştireceğim.

Son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiği içinde bulunacağız. ABD'de 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' eserimizi de yabancı dillerde hazırladık ve onları da muhataplarına aynı şekilde takdim edeceğiz.

"Suistimal varsa bunun sorumlusu olan bakan arkadaşlarım bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz. Gerekli bakan arkadaşlarımızın vesilesiyle bu konuda adım atacağız. Bu konuda büyük yatımlar yaptık. Bizim dönemimizde bir milyon yatak kapasiteli, lüks yurtlar yaptık.

'Üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı'

Bunların yalanlarına inanmak bir defa mümkün değil. Biz göreve başladığımızda üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı. Bunun yanında artık, artık neredeysek asgari ücret civarında bir ödeme alıyorlar. Bunlar bunu görmek istemiyorlar. Bu harçları biz kaldırdık.

Zincir marketlerde denetim artacak, fiyat farkı ortadan kalkacak. İnşallah ABD dönüşü kendilerini dinleyeceğiz.

'2023 seçimlerine çok daha başka şekilde girelim'

Görevlendirdiğimiz arkadaşlar çalışmalarını başka bir noktaya getirdiler. ABD dönüşü kendilerini de dinleyeceğiz. Sonra da yolumuza yürüyeceğiz. İnşallah 2023 seçimlerine girerken çok daha başka şekilde girelim, Türkiye'nin beklediği sistemi yakalamış olalım. Meclis şu anda kapalı, açıldığı anda da inşallah yaptığımız çalışmayı uzatmadan Meclis'e göndereceğiz, ve müzakerelere başlamış olacağız.

'Erivan ile diyaloğa kapalı değiliz'

Ermenistan, Nahçıvan koridoru için olumlu adım atmalı. Erivan ile diyaloğa kapalı değiliz. Temenni ederim ki buradan olumsuz değil, olumlu bir yaklaşım hakim olur. Azerbaycan ve Ermenistan'daki gerilim bu koridorun açılmasıyla son bulur.

'Afganistan'a bu tür yardımlarımızı göndereceğiz'

İnsani yardım konusunda tereddüdümüz olmaz. Devlet ve STK'lar olarak inşallah Afganistan'a bu tür yardımlarımızı göndereceğiz.

'Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ABD'de görüşeceğiz'

Türkiye'de bugün 4,5 milyon göçmen var. Türkiye dünyada göçmen yükünü en çok sırtlayan ülke. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ABD'de görüşeceğiz. Kendisinin yaptığı bazı arzu edilmeyen açıklamalarda bulundu. Türkiye kimsenin kapı kolu değil. Atılması gereken adımları karşımızdakilerden dürüst bir şekilde görmemiz lazım."

'Erdoğan Fransızca kitabı İngilizce diye tanıttı'

Erdoğan konuşmasında yeni çıkan kitabıyla ilgilide açıklamalarda bulundu ve büyük bir gafa imza attı. Yeni çıkan 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' kitabının 5 dilde basıldığını ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dağıtılacağını açıkladığı sırada, eline aldığı Fransızca baskı kitabı İngilizce olarak tanıttı.