Elmalı davasında suçlanan anne açıklama yaptı

Türkiye'nin gündemine oturan Elmalı davasında suçlanan anne adına açılan Twitter hesabından açıklama yapıldı. Hakkındaki iddiaları reddeden ve çocukları hakkında hazırlanan raporları paylaşan anne, babaanneyi ve babayı suçladı. Çocuklarına "munchausen by proxy" sendromu teşhisi konulduğunu belirten anne bu nedenle babaanne hakkında uzaklaştırma kararı alındığını da belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2021 18:12
Elmalı davasında suçlanan anne açıklama yaptı

Antalya Elmalı'da iki kardeşin öz anneleri ve üvey baba tarafından istismar edildikleri iddiasıyla yargılandıkları davada serbest bırakılmaları Türkiye'de deprem etkisi yarattı. 

Twitter'da 1 milyondan fazla tweet atıldı; Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, bakanlar, milletvekilleri, sanatçılar tepki gösterdi. Tepkilerin odağındaki anne adına açılan Twitter hesabından iddialara yanıt verildi. 

İddiaları reddeden anne, çocukları hakkında hazırlanan Adli Tıp ve psikolog raporlarını paylaştı. Babaanne tarafından duygusal istismara uğradığını iddia ettiği çocuklarına "munchausen by proxy" sendromu teşhisi konulduğunu belirtti. 

Babaanne ve babayı suçlayan anne adına açılan Twitter hesabından yapılan açıklamadan bazıları şöyle: 

(Editör notu: Çocukların mahremiyetini korumak adına Twitter hesabından yapılan açıklamanın tamamını yayınlayamıyoruz)

1- #elmalıdavasının sanığı, çocuklarımın öz annesi olarak bugün size, çocuklarımın aslında sözde babaanne tarafından psikolojik istismara uğradığını, buna ilişkin psikolog raporunu, yine dosyada yer alan bu psikolog raporuna göre ifadelerin çocuklara nasıl ezberletildiği özellikle internette dolaşan o resimlerin nasıl çizildiğini, adli tıp raporlarında gerçekte ne yazdığını ve ne anlama geldiklerini, bahsettiğim psikolog raporunda ifadelerin ezberletilmiş olması nedeniyle çocuklarıma "munchausen by proxy" sendromu teşhisi konulduğunu bu sendromun ne olduğunu ve olayın nasıl bir iftira ürünü olduğunu, neden üzerimize iftira atıldığını tüm delillerini (psikolog raporu, adli tıp raporları) yayınlayarak anlatacağım.

'Munchausen by Proxy' sendromu

Çocuklarım davanın başından beri Balıkesir Ayvalık Sosyal Hizmet Merkezi'nde psikologla görüşmektedir. Balıkesir Valiliği tarafından dosyaya gönderilen 30.04.2021 tarihli evrakta, her ne kadar 23.10.2020 tarihinde mahkemeye görüş bildirilse de Yapılan mesleki çalışma sonucu “ÇOCUKLAR HAKKINDAKİ KANAATLERİNİN DEĞİŞTİĞİ” bildirilmiş, bu yazının ekinde de çocuklarımla görüşen uzman psikoloğun 6 sayfalık raporu gönderilmiştir. Rapordan takip edebileceğiniz üzere psikologda şüphe uyanmasına neden olan somut olaylara tek tek yer verilerek, "babaannenin istismar davası, velayet davası ve çocukların sağlık kontrolleri hakkındaki tutarsız ve yalan beyanlarda bulunduğunun gözlemlendiği"nin raporun sonuç kısmında Munchausen by Proxy (bir başkasına yüklenen yapay bozukluk) şüphesi nedeniyle çocukların BABAANNE YANINDAN ALINARAK, ONUNLA GÖRÜŞMESİNİN ENGELLENMESİNİN, çocukların MARUZ KALDIKLARI MANİPÜLASYON VE DUYGUSAL ŞİDDETTEN uzaklaştırılarak olayları net biçimde anlatabilmeleri için babaanne ile görüşmelerinin engellenmesinin uygun olacağı kanaatine varıldığı bildirilmiştir.

'Babaannenin alıkoyduğu kızım bana mektup yazmak ister mi?'

Raporu okuduğunuzda göreceksiniz ama ben yine de bazı şeyleri burada tekrar etmek istiyorum. Raporda çocuğum, öz kızımın psikologla görüşürken annesine yani bana mektup yazmak istediğini söylediği fakat babaannesi kızar diye psikologdan bu raporu saklamasını istediği yazmaktadır. Şimdi sizlere soruyorum ben öz kızımı istismar etsem sözde babaannenin alıkoyduğu kızım bana mektup yazmak ister mi? Psikoloğa beni özlediğini söyler mi? kızım neden bu mektubu babaannem görürse bana kızar demektedir? İyice baskı altına alındığından olabilir mi?

Raporda sözde babaanne olan bu varlığın, kızım oyun oynarken durduk yere kalbini dinleyip, ortada hiçbir şey yokken ambulans çağırdığını ve kızımın bu olayı nasıl anlattığını gördünüz mü? sözde babaanne olan bu varlığın gerçek yüzünü gördünüz mü?  Yine raporda; çocuklarım hiçbir fiziksel acıdan bahsetmezken ve psikolog sorduğunda da yok demelerine rağmen babaanne denen canlının çocuklar fiziksel acı çekiyor demesinin sebebi sizce nedir? Bu kadının amacının ne olduğunu şimdi anlıyor musunuz?

Raporda İNTERNETTE DOLAŞAN RESİMLERİN nasıl çizildiğini okudunuz mu? Resim çizme pratiği olmayan oğlumun psikologla görüşmeye geldiğinde doğrudan kendi isteği ile resim çizmek istediğini ve şaşırtıcı şekilde kızım da kendi isteği ile resim çizmek istediğini söylediklerini okudunuz mu? psikoloğun da bu durumdan şüphe ederek rapora "her iki çocuğun da NE SÖYLEMELERİ, NE ÇİZMELERİ GEREKTİĞİ konusunda YÖNLENDİRİLDİKLERİ şüphesi uyanmıştır" şeklinde yazdığını da okudunuz mu? 

'Bana inanmak zorunda değilsiniz'

Okuyup araştırmaktan aciz, linç bağımlısı bazı insanlar bana inanmak zorunda değilsiniz linçlerinize küfürlerinize devam edebilirsiniz, bu raporu okuyan bir kişinin aklına bir soru işareti dahi düşürebildiysem benim için yeterli. 

Sözde babaanne olan varlığın avukatları! siz dürüst müsünüz? bu rapordan bahsedecek yüreğiniz var mı? Siz ancak bu rapor hakkında duruşmada "psikolog masanın başına oturmuş, kendi kendine böyle bir şeyler yazmış" demeyi, algı yaratmayı iyi bilirsiniz. 

"Adli tıp raporları var, nasıl salınırlar" diye bas bas bağıranlar! Raporlarda ne yazdığını, bunun hukuken karşılığının ne olduğunu neden anlatmıyorsunuz? Bekleyin... ben bütün Adli Tıp raporlarını yayınlayıp anlatacağım. Anlatacağım ki herkes gerçeği görsün!